Matura 2020. Architektura - style, epoki i masa terminów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:12
Analiza architektury to jedno z największych wyzwań stawianych tym osobom, które podchodzą do matury z historii sztuki. Głównie dlatego, że wymaga znajomości wielu szczegółów, a czasem nawet technicznych terminów.
Audio
  • Ewelina Chwiejda podpowiada, jak na maturze z historii sztuki, podejść do analizy architektury (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Daniel_Nebreda
dziecko_sztuka1200.jpg
Matura 2020. Historia sztuki - poznaj wszystkie style

Na maturze z historii sztuki część architektoniczna pojawia się zawsze, a zagadnień z nią związanych jest mnóstwo. Nie wystarczy opanować jedynie listy budynków. 

- To prawda, że są budowle ważniejsze od innych - mówi Ewelina Chwiejda, historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. - W tych początkowych epokach jest ich kilka, kilkanaście. W starożytnym Egipcie są to np. piramidy. W starożytnej Grecji będzie to Partenon w Atenach, Panteon w Rzymie, a Hagia Sofia w Konstantynopolu. Od późnego średniowiecza niestety tych budowli jest coraz więcej. Są to np. słynne francuskie katedry, kilka polskich kościołów też jest na tej liście - dodaje. 


sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Znajomość budowli to jedno, ale ważne są też terminy niezbędne do opisu danego dzieła. Każdy maturzysta przy analizie architektury musi podać następujące dane:

  • nazwa i miejsce. - Maturzyści bardzo często zapominają o napisaniu lokalizacji - zwraca uwagę ekspertka. 
  • architekt, o ile znamy nazwisko. - Od epoki renesansu raczej znamy już nazwiska architektów. 
  • styl do jakiego budowla należy
  • czasami trzeba znać fundatora.
  • pierwotna funkcja dzieła np. sakralna czyli kościół

W opisie trzeba też zawrzeć informacje dotyczące trzech elementów:

  • bryły
  • planu
  • wnętrza

- Często jest tak, że bryłę opisujemy razem z fasadą, w arkuszu maturalnym najczęściej mamy zdjęcie fasady - czyli przedniej ściany kościoła - podpowiada Ewelina Chwiejda. - Przy bryle zwracamy uwagę czy jest monumentalna, czy raczej niewielkich rozmiarów, czy jest strzelista, czy bardziej bryłowata. Przy fasadzie skupiamy się na dekoracjach i na tym, co jest charakterystyczne dla danej epoki. 

Maturzysta musi też umieć czytać plany budynków. Odpowiedzieć ile jest pomieszczeń, ile naw, jakiego rodzaju sklepienia się pojawiają, jakiego rodzaju podpory. Zwrócić uwagę na układ ścian i dekoracje. 

W architekturze, tak jak we wszystkich dziedzinach historii sztuki, nie obce są epoki. Niektóre z nich scharakteryzujemy bardzo szybko: barok to światło, zabawa światłem, architektura XX wieku to funkcjonalizm, mało dekoracji, duże okna, ale już starożytność może nam się mieszać z klasycyzmem. Warto się do tego dobrze przygotować. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 11.33

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2020. Historia sztuki - jak poznać dzieło kubisty czy Michała Anioła?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:51
Dzieła, które podziwiamy dziś w muzeach i galeriach nie istniałyby bez artystów. Przyporządkowanie malarzy czy rzeźbiarzy do konkretnych epok w historii sztuki nie jest łatwe. Tuż przed maturą, podpowiadamy jak to zrobić i jak się tego nauczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. Jak analizować dzieło sztuki plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:50
Proces analizy dzieła sztuki, w tym dzieła malarskiego, jest złożony. Dzięki niej można wyodrębnić różne elementy obrazu, instalacji czy rzeźby i zbadać każdy z nich z osobna. Należy jednak pamiętać, że analiza to nie to samo, co opis.
rozwiń zwiń