Matura 2020. Historia sztuki - poznaj wszystkie style

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:54
W czasie izolacji dbamy o maturzystów. Wybieramy się w świat sztuki, by krok po kroku poznać wszystkie okresy i ich główne style. 
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/Julija Ogrodowski

book książki knyzhky knygy knyhy UA.jpg
Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Przygotowując się do matury z historii sztuki warto zacząć od podstawowego podziału na epoki historyczne. 

Główne okresy występujące w sztuce to:

  • prehistoria i starożytność,
  • średniowiecze,
  • nowożytność,
  • nowoczesność
  • współczesność

- W ramach każdego z nich wyróżniamy mniejsze style - podpowiada Ewelina Chwiejda historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. Na przykład w nowożytności największe trzy style to: renesans, barok i klasycyzm - dodaje. 

- W starożytności wyróżniamy kilka kategorii: sztuka egipska, sztuka Mezopotamii, Grecja, Rzym i sztuka wczesnochrześcijańska. W średniowieczu mamy do czynienia ze sztuką bizantyjską, przedromańską i dwa bardzo ważne style: romanizm i gotyk - mówi ekspertka. - Romanizm stosuje w architekturze łuk półkolisty, gotyk - łuk ostry. Dzięki tej wiedzy widząc budynek od razu jesteśmy w stanie powiedzieć, która to epoka - dodaje.

Ucząc się danej epoki najlepiej jest znaleźć trzy najważniejsze cechy danego okresu,  
do każdej dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźba, architektura.

- W sztukach plastycznych romanizm będzie dużo bardziej nieproporcjonalny, figury będą bardziej prowizoryczne - podpowiada historyczka sztuki. - W gotyku będą bardziej dekoracyjne, polichromowane czyli kolorowe. To główne różnice. 

sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Nie myl nowożytności z nowoczesnością

- Bardzo ważne jest by pamiętać, że barok to styl nowożytny, a nie nowoczesny. Te nazwy brzmią podobnie i niestety maturzyści często je mylą - zwraca uwagę specjalistka. - Renesans, barok i klasycyzm łączy to, że wszystkie te style posługują się już doskonałym sposobem przedstawiania sylwetki ludzkiej, opanowaniem emocji postaci. To je łączy, ale jest mnóstwo rzeczy, które je dzieli. Np. w baroku postacie, mimo że pokazywane fizycznie i anatomicznie, jak w renesansie, będą dużo bardziej ekspresyjne - zaznacza.  

Kłopot z modernizmem

- Dziś nawet historycy sztuki nie zgadzają się co do tego, od kiedy należy liczy modernizm, kto był modernistą, a kto nie - wyjaśnia Ewelina Chwiejda. - Możemy powiedzieć ogólnie, że modernizm jest częścią nowoczesności. Niektórzy uważają , że pokrywa się z nowoczesnością, czyli datujemy go czyli od II połowy XIX, i rozciągamy na pierwsza połowa XX wieku. To są artyści, którzy eksperymentują z formą - dodaje. 

Ekspertka poleca, by przygotowując się do matury zrobić sobie rozpiskę, w której znajdzie się każdy kierunek i wszystkie dziedziny sztuki. Dopisać do nich charakterystyczne cechy, które będą uniwersalne do opisu poszczególnych dzieł z danych epok. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

Matura 2020. Najważniejsze gatunki malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:40
Umiejętność rozpoznawania rodzajów i gatunków w malarstwie jest bardzo przydatna w trakcie matury z historii sztuki, bo gwarantuje dużą liczbę punktów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka dla maturzystów. Reggae do nauki angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 14:00
Nie zawsze pamiętamy tematy, które mieliśmy na maturze, ale doskonale wiemy, przy jakiej muzyce się wtedy uczyliśmy. Idąc tym tropem dziennikarze muzyczni Czwórki przygotowali dla Was "maturalne playlisty" wyselekcjonowane dla każdego przedmiotu. 
rozwiń zwiń