Jak jedzą w filmach? Łukasz Muszyński poleca filmy o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:21
Pandemia zamknęła nas w domach. Jedną z tych rzeczy, za którymi tęsknimy, jest smaczne, restauracyjne jedzenie. Warto zobaczyć je choćby na ekranie. 
Audio
  • Łukasz Muszyński opowiada o filmach, w których jedną z głównych ról gra jedzenie (Stacja Kultura/Czwórka)
Szef  amerykański film fabularny z 2014 roku. Autorem scenariusza, producentem, reżyserem oraz odtwórcą roli głównej jest Jon Favreau.
Szef – amerykański film fabularny z 2014 roku. Autorem scenariusza, producentem, reżyserem oraz odtwórcą roli głównej jest Jon Favreau. Foto: mat. prasowe/Kino Świat
justin timberlake 1200.jpg
Jak smakują filmy Woody'ego Allena?

Filmy kulinarne to często hołdy dla restauratorów, szefów kuchni i ludzi doceniających dobre jedzenie. Jednym z nich jest "Szef", obraz z 2014 roku. - Na ekranie same pyszności, ale chyba głównym przysmakiem, który ten film rozpromował są kubańskie kanapki pochodzące z foodtracków - mówi Łukasz Muszyńki. - Głównym bohaterem tego dzieła jest uznany kucharz, Carl Casper, który na skutek twitterowego konfliktu ze znanym krytykiem kulinarnym wpada w tarapaty. Odchodzi ze swej starej pracy, postanawia zmienić swoje życie, kupuje foodtrack i zaczyna przygotowywać różne pyszne potrawy, które można zjeść, biorąc je do łapy - dodaje. 

Krytyk filmowy ocenia, że film ten jest pochwałą ciężkiej pracy, nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Wprowadzone przez Carla zmiany prowadzą do poprawy jego relacji z synem, byłą żoną, a i fajnie rozwija się jego relacja z kelnerką, w której rolę wciela się Scarlett Johansson. - Tu warto zwrócić też uwagę na obsadę i twórców "Szefa". Jego reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Jon Favreau twórca m.in. dwóch części "Iron Mana" czy "Króla Lwa", a partnerują mu m.in. Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Dustin Hoffman czy Sofía Vergara. sofia coppola 1200.jpg
Sofia Coppola. Przekleństwa, które wiodą na pokuszenie

Kolejna kulinarna podróż jaką serwują Kasia Dydo i Łukasz Muszyński, to podróż do Tokio. "Jiro śni o sushi" to dokument pokazujący życie i pracę 85-letniego Jiro Ono, największego na świecie mistrza sushi. Obraz pozwala poznać nam jego historię, drogę do 3 gwiazdek Michelin. - Dowiadujemy się, że trzeba ciężko pracować, jeśli chcemy być mistrzem sushi - mówi Łukasz Muszyński. - Jiro zaczął pracę przy sushi w wieku 7 lat. Od tamtej pory wstaje wcześnie rano, idzie na targ, wybiera najlepsze składniki i z nich komponuje sushi. Pokazuje, że ciągle można być lepszym, ciągle można coś udoskonalić i poprawić - dodaje. 

To film o ciężkiej pracy, więzi między pokoleniami i poszukiwaniu doskonałości. 

Ślepnąc od świateł HBO Kamil Nożyński 1200.jpg
"Ślepnąc od świateł". Oniryczna Warszawa w serialu Krzysztofa Skoniecznego

Wraz z obrazem "Uczta Babette" możemy się wybrać do XIX-wiecznej Danii, do małej nadmorskiej miejscowości. - Tam mieszkają dwie siostry, córki zmarłego bardzo konserwatywnego pastora - opowiada gość Czwórki. - Do ich domu przybywa nowa służka, bardzo tajemnicza kobieta, najprawdopodobniej z Paryża. To ona postanawia urządzić wielką ucztę dla sióstr i pozostałych mieszkańców miejscowości - dodaje. 

To w tym filmie zobaczymy jedną z najpiękniejszych scen jedzenia, jakie kiedykolwiek powstały w kinie, a w niej m.in. zupa żółwiowa czy przepiórki zapiekane w foremkach z ciasta francuskiego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 10:15

pj

Czytaj także

Kino domowe. Łukasz Muszyński poleca filmy, które dają nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 13:30
- Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co się trafi - mówi bohater filmu "Forrest Gump". I zwłaszcza dziś, warto te słowa potraktować jako oręż do walki z tym, z czym musimy się teraz mierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Eddy". Joanna Kulig gra u reżysera "La La Landu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 14:00
Dziś w sieci odbędzie się premiera pierwszej telewizyjnej produkcji reżysera Damiena Chazelle'a. - Na casting do serialu "The Eddy" aktorka pojechała z torbą, w której miała przygotowane rzeczy na porodówkę. Zanim na świecie pojawiło się jej pierwsze dziecko, rolę miała już w kieszeni - śmieje się Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń