4 czerwca 1989 - wirtualna podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:00
Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze, częściowo wolne wybory w 1989 roku. Z powodu pandemii obchody rocznicy odbędą się symbolicznie - w mediach społecznościowych.
Audio
  • 4 czerwca 1989 w Domu Spotkań z Historią - rozmowa z Kingą Sochacką (Stacja kultura/Czwórka)
Gdańsk - 4 czerwca 1989. Gdańskie pięcioraczki, które kilka dni wcześniej ukończyły 18 lat, głosują w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 78. Od lewej: Adam, Piotr, ich mama Leokadia, Roman, Ewa i Agnieszka Rychterowie.
Gdańsk - 4 czerwca 1989. Gdańskie pięcioraczki, które kilka dni wcześniej ukończyły 18 lat, głosują w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 78. Od lewej: Adam, Piotr, ich mama Leokadia, Roman, Ewa i Agnieszka Rychterowie. Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Zobacz
blok osiedle dom 1200 free.jpg
Dzielnicowy patriotyzm - poznaj warszawskie osiedla

W programie obchodów online znajdzie się m.in. improwizowany koncert Klubu Komediowego. - Artyści będą wspominać wydarzenia sprzed 30 lat w charakterystycznym dla siebie stylu - mówi Kinga Sochacka z DSH. 

Wśród zaproszonych gości będzie psycholożka i terapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska. - Porozmawiamy o wolności  i jej granicach, i o tym, czy wolność można kontrolować - mówi gość Czwórki. - W dobie pandemii i koronawirusa wolność leży bardzo blisko odpowiedzialności. Troska o innych zaczyna być dla nas rzeczą nadrzędną. I to też jest powód do świętowania - dodaje.


Czytaj także
Jan Paweł II Karol Wojtyła 1200.jpg
Jan Paweł II w popkulturze

4 czerwca w DSH wyświetlona zostanie także "Niespodzianka ‘89", czyli filmowy zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. - Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników oraz niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku - opowiada Sochacka.

Dwa dni później - w sobotę 6 czerwca - Dom Spotkań z Historią znów zaprasza do siebie zwiedzających. - Co prawda jeszcze nie otwieramy się na oścież, ale już będzie można u nas obejrzeć wystawę "Warszawa na nowo". Ekspozycja składa się z 75 warszawskich fotografii z drugiej połowy lat 40. Ich autorami są fotoreporterzy z różnych agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna - zachęca rozmówczyni Kasi Dydo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Sochacka (Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 10:15

kul/pj

Czytaj także

"Moja żona tramwajarka". Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:52
- Mąż głównej bohaterki pisał opowieść o niej dwa lata. Tu historia prywatna, dla której wielka polityka stanowi wyłącznie tło - mówi Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń