Nagroda Literacka m.st. Warszawy - jak pisać o stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 20:15
Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach - proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska. Jeszcze w czerwcu poznamy laureatów, tym razem nie podczas uroczystej gali w teatrze, a specjalnego wydarzenia online. 
Audio
  • Nagroda miasta st. Warszawy. W tym roku zaprasza na galę online (Stacja kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Valeriy Karpeev

shutterstock sport kick boxing 1200.jpg
Najlepsze filmy o sporcie poleca krytyk Łukasz Muszyński

Konkurs z tradycjami sięgającymi międzywojnia

600 zgłoszonych książek i cztery kategorie. Wybór najlepszej był, jak mówił Janusz Drzewucki, przewodniczący Nagrody Literackiej m.st. Warszawy bardzo trudny. To prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych, trafi niedługo do rąk wytypowanego zwycięzcy. W tym roku o statuetkę zawalczą m.in. Martyna Bunda za powieść pt. "Kot niebieski", Ewa Kuryluk za książkę "Feluni", Łukasz Orbitowski za powieść "Kult", Ewa Lipska za tomik poezji "Miłość w trybie awaryjnym", Katarzyna Chudyńska-Szuchnik "Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów", a także Krzysztof Lisowski, za tomik "Zaginiona we śnie".

p.unity 1200.jpg
Singiel od P.Unity i literatura nie tylko dla młodzieży - co w kulturze?

Warszawa na pięćdziesiąt sposobów. Wszystkie twarze stolicy

- Warszawa jest tematem niewyczerpanym. Co roku w tej kategorii zgłaszanych jest niemal 50. nowych pozycji. Mam wrażenie, że to kopalnia, której złóż nie da się wyczerpać - komentował Janusz Drzewucki. O czym opowiadają książki poświęcone Warszawie? M.in. o tym, że stolica jest miejscem, w którym żyją nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, że posiada również swoją dziką naturę, o tym, że jest w tym mieście miejsce, w którym rozgrywały się najważniejsze dla historii miejsca i kraju wydarzenia, Warszawa to także opowieści o ich mieszkańcach.

Gala wręczenia nagród odbędzie się... online

Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Wyjątkowa nagroda doczekała się wyjątkowej gali. W tym roku z powodu trwającej pandemii Covid-19 symboliczne wręczenie nagrody odbędzie się online. Laureatów poznamy już 24 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janusz Drzewucki, Przewodniczący Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 10:15

ac


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival powstaje niemal od nowa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:02
Fani literackiej imprezy Big Book Festival z niepokojem czekali na informacje dotyczące jej tegorocznej odsłony. Dziś już wiemy, że festiwal się odbędzie, a jego hasłem będzie "Czysta miłość". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Peter Swanson i jego "Piękne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:00
Thriller psychologiczny i jednocześnie powieść z gatunku domestic noir amerykańskiego pisarza Petera Swansona to historia o obsesji, zdradzie i morderstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Kobieta-szpieg z "Sieci Alice"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:23
Powieść amerykańskiej pisarki Kate Quinn "Sieć Alice" to porywająca historia autentycznej kobiety-szpiega z wielką wojną w tle.
rozwiń zwiń