Noc Rzemiosła 2020. "Polskie rzemiosło to przede wszystkim ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:06
Moda na rzemiosło w całej Polsce trwa w najlepsze, dlatego przed nami druga odsłona wydarzenia pod hasłem Noc Rzemiosła. To inicjatywa miłośników i praktyków sztuki rzemieślniczej dla pasjonatów tej formy. Kulisy pracy, zwiedzanie, pokazy, zakupy i warsztaty - pracownie z Warszawy otworzą swoje przestrzenie dla wszystkich, których interesuje ręczna twórczość.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/ FXQuadro

wawel kraków 1200 free
Krakusie, zwiedzaj Kraków. Idź na Wawel!

- Młode polskie rzemiosło to przede wszystkim ludzie, którzy porzucili dotychczasowe zawody i skorzystali z możliwości uczenia się u mistrzów, majstrów. Wzięli sprawy w swoje ręce i zdecydowali, że nie chcą już pracować, jak do tej pory, najczęściej w korporacjach - tłumaczyła Edyta Ołdak. - To dość częsta historia dzisiaj. Dotychczas przekazywanie umiejętności rzemieślniczych następowało z pokolenia na pokolenie, teraz młodzi ludzie bez ciągłości pokoleniowej sami zaczynają to robić.


Posłuchaj
11:41 2020_06_16-10-35-33_Stacja_Kultura.mp3 Edyta Ołdak opowiada o tegorocznej odsłonie Nocy Rzemiosła (Stacja Kultura/Czwórka)

 

ZOBACZ TAKŻE Kina otwierają sale. Na co warto pójść? >>>


shutterstock_paryż metro 1200.jpg
Galerie na świecie. Wizyta na dworcu, w pałacu i tylko w internecie

Jak podkreślała, dziś pracownie rzemieślnicze wyglądają nieco inaczej niż przed laty, ale pasja pozostaje niezmienna. - Ten obraz jest bardzo różnorodny. Współczesnych rzemieślników cechuje jednak to, że oprócz tego, że jest twórcą, jest także menagerem, nauczycielem. Często ludzie ci organizują własne warsztaty, a ich odbiorcy, zamiast po prostu kupować, zainteresowani są tym, jak samodzielnie wytworzyć dany przedmiot.

ZOBACZ TAKŻE Targi Sztuki Dostępnej - kolekcjonowanie sztuki online >>>

Edyta Ołdak namawia rzemieślników, by przystąpili do tego wydarzenia. - Warsztaty, które najlepiej sobie na rynku radzą, oprócz samych przedmiotów oferują warsztaty - podkreślała. W tym roku wystartuje druga już odsłona Nocy Rzemiosła. - I już widzimy, że będzie to dużo większa impreza niż rok temu - mówiła Edyta Ołdak. Wydarzenie zaplanowano na 28 i 29 września. - Punktów na mapie będzie bardzo dużo, a kluczem do wyboru pracowni, które chcemy zobaczyć może być wszystko: od konkretnego rzemiosła po lokalizację pracowni. Spotkaniom towarzyszyć będzie ok 30 warsztatów. To może być dla wielu początek drogi rzemieślniczej - tłumaczyła Edyta Ołdak. I jak tłumaczyła, właśnie trwa nabór chętnych do wzięcia udziału w tej inicjatywie. - Zapraszamy wszystkich chętnych. Nie ma kryteriów, bo chcemy, by było to prawdziwe święto rzemiosła - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Edyta Ołdak (organizatorka Nocy Rzemiosła)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 10:37

kd/pj

Czytaj także

"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" - dla tych, którzy kochają swój ogród

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:06
"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" Sebastiana Kulisa to nowa na rynku książka w formie e-booka. - To nie jest typowa książka ogrodnicza, a poradnik o tym, jak dostrzegać, wspierać i szanować naturę - zapowiada autor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Christy Lefteri "Pszczelarz z Aleppo"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:20
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Poruszająca powieść o miłości, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro.
rozwiń zwiń