Stulecie Felliniego. Filmy włoskiego mistrza znów na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 09:40
- Chcemy znów wyruszyć na La Stradę, wkraść się do kina Fulgor w Rimini, zwiedzić "Miasto kobiet" i zakosztować "Słodkiego życia" - zapowiadają organizatorzy filmowej uczty z okazji 100-lecia urodzin Federica Felliniego w kinie Iluzjon.
Muzeum Federico Felliniego w Rimini
Muzeum Federico Felliniego w RiminiFoto: Roman Sigaev/Shutterstock.com

Działalność Iluzjonu wznowiliśmy pokazem "Słodkiego życia" Felliniego. To, jak silne emocje nadal wzbudza twórczość włoskiego reżysera, było widać na twarzach widzów Kinga Zabawska

Sto lat dla twórcy "La Dolce Vita"

Był jednym z największych poetów i wizjonerów kina, a jednocześnie jednym z największych jego bajarzy i kuglarzy. Jego filmy do dziś inspirują kolejne pokolenia twórców, z których najbardziej znani to Woody Allen, Emir Kusturica i Giuseppe Tornatore. Gdyby żył - 20 stycznia Felinni obchodziłby setne urodziny. - "Stulecie Felliniego" to cykl pokazów, który zainaugurowaliśmy jeszcze przed pandemią i teraz do niego wracamy - Kinga Zabawska, kierowniczka kina Iluzjon. - Pokażemy najważniejsze fabuły włoskiego mistrza, w tym "Wałkoni", "La Stradę" i "Noce Cabirii".

08:36 [CZWORKA]Stacja Kultura 29 czerwiec 2020 fellini.mp3 Co słychać w warszawskim kinie Iluzjon? (Stacja Kultura/Czwórka)

     

Kobiety pod presją: matki, żony i kochanki

Filmy Federica Felliniego w Iluzjonie będzie można oglądać do 25 lipca. Ale to nie jedyny przegląd, który w lecie odbędzie się w kinie. - "Kobiety pod presją" to cykl zainspirowany filmem Johna Cassavetesa. Zaprezentujemy w nim różne spojrzenia filmowców na postać kobiety, którzy czynili z nich bohaterki swoich filmów, próbując oddać pełen niuansów charakter kobiecej siły - mówi gość Czwórki. 

W ramach cyklu zobaczymy m.in. w ramach cyklu to m.in. "Pracującą dziewczynę"­ - osadzoną w realiach wielkiego biznesu Wall Street komedię o ambitnej kobiecie (w tej roli Melanie Griffith), która nie mając nic do stracenia, podszywa się pod swoją szefową i przejmuje inicjatywę w firmie oraz "Znałem ją dobrze" - przejmującą historię dziewczyny próbującej zrealizować aktorską karierę w wielkim mieście.

"Pracująca dziewczyna" / "Working girl" / 20th Centry Studios

Seanse w rygorze

Wszystkie projekcie w kinie Iluzjon odbywają się zgodnie z rygorem sanitarnym. - Na sali udostępniamy tylko 60 miejsc, a widzowie muszą mieć na twarzy maseczki. Prosimy także o dezynfekcje rąk przy wejściu, preferujemy sprzedaż online albo w kasie przy użyciu karty płatniczej.- wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Jak na razie wszystko przebiega bez problemów - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Zabawska (kierowniczka kina Iluzjon w Warszawie)

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 10:15

kul/pj


Czytaj także

Czy kino samochodowe oczaruje polskie miasta?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:12
- Nasz kino samochodowe to będzie coś lepszego, niż zwykła sala kinowa - mówi Wiktoria Noga, organizatorka przedsięwzięcia. - Ten gigantyczny ekran - 100 metrów kwadratowych, klimat, noc, plener - to będzie taki amerykański sen - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w kinie? Przełożony "Tenet", "Erotica 2022", pożegnanie Schumachera

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 16:20
- Premiera najnowszego filmu Christophera Nolana miała być testem, czy publiczność jest gotowa, by wrócić do kin po czasie izolacji. Już wiadomo, że premiera "Tenet" znów została przełożona - tym razem na 12 sierpnia 2020 roku - mówi Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń