Polskie Radio
Section05
fotograf

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotografia fotograf

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA wystawa fotografia fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś SZTUKA

Kolor zmienił fotografię. Pierwsza barwna odbitka została pokazana w 1861 roku

Obecnie fotografia barwna jest standardem, zaś czarno-biała to raczej domena fotografii artystycznej. Ale jeszcze 30-40 lat temu odbitki barwne były wręcz luksusem. Znawcy tematu spierają się co do faktu kto pierwszy wykonał barwną fotografię. Uważa się, że był to Thomas Sutton, pracujący na zlecenie i pod kierunkiem Jamesa Clerka Maxwella. 17 maja 1861 roku w Royal Institution w Londynie Thomas Sutton zaprezentował pierwsze w historii kolorowe zdjęcie swego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  fotografia kodak kolor HISTORIA wynalazek wynalazcy fotograf barwy

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Wojna oczami fotoreportera. "Wszystkie obrazy zostają w głowie. Są naprawdę straszne"

Każdego dnia fotoreporterzy, również ci z Polski, ryzykują życie, aby pokazać całemu światu, co dzieje się na Ukrainie. - Na miejscu Rosjan nie wchodziłbym tutaj. Ukraińcy są tak zdeterminowani, że będą walczyć do ostatniej kropli krwi. Biada Rosjanom, jak tu wejdą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia fotograf Maksymilian Rigamonti, aktualnie przebywający w okolicach Kijowa. Jak straszna jest wojna za naszą wschodnią granicą?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina społeczeństwo Roman Czejarek fotograf Jedynka Ukraina

PR24 Paweł Roman i fotografie uzyskane techniką mokrego kolodionu

- Każdy artysta szuka nowego środka wyrazu. Jesteśmy takimi poszukiwaczami nowego, nowych, nieodkrytych dróg. (...) Ja tak naprawdę nie kopiuję tego, co kiedyś było, tylko staram się tworzyć prace przy użyciu starej techniki w nowy sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Roman, fotograf, który swoje prace tworzy techniką mokrego kolodionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia KULTURA SZTUKA artysta fotograf

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta wystawa historia Polski Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Wojciech Grzędziński: zdjęcia to dla mnie zapis emocji

- Fotoreportaż to taka dziwna działka fotografii, właściwie jedyna, w której obowiązują jakiekolwiek zasady. Zdjęć się nie ustawia, rejestruje się te momenty, które się widzi. Nie ma odtwarzania, rekreacji sytuacji. To wszystko jest zero-jedynkowe - mówił w Dwójce Wojciech Grzędziński, zdobywca Grand Press Photo, World Press Photo i laureat wielu innych prestiżowych konkursów.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf Jakub Kukla Dwójka World Press Photo

Gen. Piotrowski: zatrzymanie fotoreporterów było prawidłowe. Nikt nikogo nie uderzył ani nie ubliżał

- Zatrzymanie przez żołnierzy fotoreporterów na terenie przygranicznym było prawidłowe, absolutnie nikt nikogo nie uderzył, nikt nikomu nie ubliżał, nikt nikogo nie szarpał - oświadczył Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś granica Wojsko Polskie policja polska media dziennikarze kryzys na granicy fotograf

"W fotografii nie ma reguł". Bogdan Dziworski o swojej relacji z aparatem

- To jest słodka tajemnica fotografii, że nie wiadomo, w jakim momencie coś zrobimy, nie wiadomo, czy to wyjdzie. Czasami jesteśmy załamani, a czasami w tym załamaniu powstają jakieś fantastyczne sprawy. Każdy fotografik kieruje się swoim sercem i wyczuciem - mówił w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia fotograf aparat zdjęcia społeczeństwo Polskie Radio 24

Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej

- Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki". Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała w audycji "Głębia Ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Anna Ready, fotograf.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia zdjęcia fotograf wystawa Polskie Radio 24 społeczeństwo

Gratka dla fanów fotografii. Przed nami Białystok Interphoto 2021

Tematem festiwalu jest "Dychotomia. Wschód i Zachód". - Sięgamy po te elementy, które definiowane są przez człowieka różnymi pojęciami, bardzo często przeciwstawnymi. Czyli dualizmy występujące wszędzie na całym świecie - mówi dyrektor festiwalu Grzegorz Jarmocewicz. - Tak jak wspomniane wschód i zachód, północ i południe, mamy przypływy i odpływy, noc i dzień. Świat jest oparty na definicjach dualistycznych, a refleksję nad tym zagadnieniem wyrażają artyści tegorocznego festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka fotografia fotograf Kasia Dydo Katarzyna Dydo