"Ania z Zielonego Wzgórza" i "Harpie" - co czyta Magdalena Ruta?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:35
W cyklu "Biblioteka muzyka" sprawdzamy, co czytają artyści w czasie wakacji. Jakie książki w ostatnim czasie zrobiły największe wrażenie na wokalistce Magdalenie Rucie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Reinhardi

vienio 1200.jpg
Vienio i jego literacko-kulinarno-kosmiczne podróże

Jedną z najważniejszych książek w bibliotece wokalistki jest powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" o Annie Shirley – obdarzonej bujną wyobraźnią rudowłosą dziewczynką z sierocińca. - To książka, która jest ze mną od dzieciństwa. Z Anią poznała mnie babcia, która najpierw czytała mi fragmenty tej książki, a potem już czytałam ją sama. Jako dziecko zazdrościłam Ani odwagi, utożsamiałam się z nią. Ja też wychowywałam się na wsi, więc miałam swoje Zielone Wzgórze - mówiła wokalistka. - Przygody opisane w tej książce mnie rozczulają i wzruszają do łez.

Posłuchaj
07:48 2020_09_28-11-45-22_PR4_Kultura.mp3 Książki poleca Magdalena Ruta (Stacja Kultura/Czwórka) 

daniel spaleniak 1200.jpg
Daniel Spaleniak - co czyta, kiedy nie gra?

Magdalena Ruta polecała też reportaż Macieja Wasilewskiego pt. "Jutro przypłynie królowa". - To historia o społeczności zamieszkującej niewielką wyspę na Oceanie Spokojnym. Wasilewski jako antropolog spędza tam dziesięć dni, a potem opowiada o tym, co się tam dzieje - mówiła wokalistka. - Na tej wyspie krzywdy doznają przede wszystkim kobiety i dzieci, a autor, jako dziennikarz, wykazał się niezwykłą odwagą, bo niejednokrotnie grożono mu tam śmiercią.

Czytaj także:

Wokalistka przyznała, że uwielbia czytać książki podróżnicze, a jedną z nich jest "Życie seksualne kanibali" J. Maarten Troost. - To historia o tym, jak to jest, gdy rzucasz wygodne życie w cywilizacji i przeprowadzasz się w odległe miejsce - mówiła Magdalena Ruta. - Sama lubię zmieniać otoczenie, i taka wizja była dla mnie zawsze ekscytująca. Ta książka napisana jest mega dowcipnie, więc czyta się ją lekko i przyjemnie. 

Czytaj także:

"Harpie" Joanny Chmielewskiej to czwarta książka od Magdaleny Ruty. - To pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i natychmiast uznałam, że chcę przeczytać wszystkie. Niezwykłe poczucie humoru, zwroty akcji, a wszystko na tle kryminalnej zagadki - morderstwa bogatej staruszki, to sprawia, że książka wciąga, a jednocześnie relaksuje i pozwala oderwać się od codzienności - mówiła Magdalena Ruta.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 11:35

Czytaj także

Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:19
- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Peter Swanson i jego "Piękne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:00
Thriller psychologiczny i jednocześnie powieść z gatunku domestic noir amerykańskiego pisarza Petera Swansona to historia o obsesji, zdradzie i morderstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń