"To zasłużony Nobel". Laureatami z fizyki Penrose, Genzel i Ghez

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 13:36
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2020 zostali sir Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez. Wyróżniono ich za zgłębianie tajemnic tzw. czarnych dziur. - To bardzo zasłużona nagroda - mówił w rozmowie z Czwórką prof. Krzysztof Meissner, fizyk z UW, a prywatnie przyjaciel sir Roberta Penrose'a.
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizykiFoto: Graf. Polskieradio.pl/ Jacek Turczyk/PAP/KYLE ALEXANDER / UCLA HANDOUT/Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics

nobel medycyna 2020 pap 1200.jpg
Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

ZOBACZ TAKŻE Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką >>>

Fizyka była jedną z pierwszych dyscyplin naukowych, która Alfred Nobel wymienił w swoim testamencie. Zdaniem wielu specjalistów potwierdza to jej ówczesny status najważniejszej dyscypliny naukowej. W tym roku nagroda ta przypadła badaczom, poświęcającym swoją pracę zgłębianiu tajemnic tzw. czarnych dziur. 

Czytaj także - Noble 2019

Sir Roger Penrose po raz pierwszy zasłynął, gdy razem ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Naukowiec został nagrodzony za odkrycie, że tworzenie czarnych dziur jest solidną przepowiednią ogólnej teorii względności. Reinhard Genzel to niemiecki astrofizyk, który jako jeden z pierwszych naukowców śledził ruchy gwiazd w centrum Drogi Mlecznej, wykazując, że krążyły one wokół bardzo masywnego obiektu, prawdopodobnie czarnej dziury. Zaś Andrea Ghez to amerykańska astronom pracująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, znana przede wszystkim z pracy nad badaniem Drogi Mlecznej.

BREAKING NEWS The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2020 Nobel Prize in Physics with one half...

Opublikowany przez Nobel Prize Wtorek, 6 października 2020

Czwórka pojawiła się zaś w Centrum Współpracy i Dialogu UW, by już po raz drugi uruchomić centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego, zapraszając - wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - do śledzenia decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Posłuchaj
04:39 2020_10_06-12-45-59_PR4_Noble.mp3 O tegorocznych Nagrodach Nobla z fizyki opowiada prof. Krzysztof Meissner (Stacja Nauka/Czwórka) 

Prof. Krzysztof Meissner Prof. Krzysztof Meissner

Jak przekonywał w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem prof. Krzysztof Meissner, fizyk, teoretyk, a prywatnie przyjaciel i współpracownik sir Rogera Penrose'a, ta nagroda w jego przypadku była jak najbardziej zasłużona. - Jestem przeszczęśliwy, bo moim zdaniem to największy dziś fizyk matematyczny świata - opowiadał gość Czwórki. - Rozmowy z nim są niebywałe, wymagają niesłychanego skupienia. Widzi każdą próbę "ominięcia tematu". To człowiek, który - choć dziś ma 89 lat, wciąż ma niesłychanie bystry, nietuzinkowy umysł, absolutnie szerokie horyzonty. Ta nagroda Nobla zdecydowanie mu się należała, czekał na nią bardzo długo - tłumaczył prof. Krzysztof Meissner.

Źr. Nobel Prize/Announcement of the 2020 Nobel Prize

Jak podkreślał, sir Roger Penrose to człowiek, który "czuje temat teorii względności". - Według mnie on ją widzi. Choć jest to teoria trudna pod względem formalnym, on nie musi niczego liczyć, by ją rozumieć - tłumaczył prof. Meissner. - Według teorii czarnych dziur, która wynika z teorii Einsteina: we wnętrzu naszej galaktyki jest czarna dziura o masie 4 mln mas słońca, ma ok. 12 mln km promienia. To nie jest teoretyczny obiekt, my możemy ją obserwować. I za to jest druga część nagrody - dla Reinharda Genzela i Andrei Ghez, dwójki, która zaobserwowała zachowanie gwiazd w pobliżu naszej galaktyki i wykazała, że tam musi istnieć niesłychanie masywny obiekt - tłumaczył. - Było to niesłychane skomplikowane osiągnięcie obserwacyjne, bo centrum naszej galaktyki przykryte jest pyłem. Potrzeba było wielu technik obserwacyjnych, by "złożyć" coś, czego nie można było zobaczyć. 


Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz

___

W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW od poniedziałku do piątku (5-9 października). Kolejne specjalne wydanie audycji, która będzie nadawana z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego już w środę, po godz. 12.05. Eksperci tej uczelni i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie prześledzą i skomentują transmisję z gali. Patryk Kuniszewicz będzie na żywo przekazywał emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Krzysztof Meissner (fizyk, teoretyk, pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a prywatnie przyjaciel Rogera Penrose'a) 

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:39
Rocznie w Polsce notuje się ponad 70 tys. zawałów serca. Chorują coraz młodsi, nawet przed 30. rokiem życia. - Powodem może być zła dieta, brak ruchu, ale przede wszystkim brak podstawowej wiedzy - mówił prof. Marek Postuła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:38
Pisanie wiadomości za pomocą wzroku, wyszukiwanie haseł w internecie jednym spojrzeniem - brzmi jak science fiction? Francuscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe. 
rozwiń zwiń