Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 13:36
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2020 r. zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Wyróżniono ich za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV)
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycynyFoto: PAP/Claudio Bresciani / POOL

ZOBACZ TAKŻE Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką >>>


1200x660_PR4_nobel-medycyna_01a-04.jpg
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny 2020

Harvey J. Alter jest amerykańskim naukowcem pracującym w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda w USA. Brytyjczyk Micheal Houghton prowadzi badania na Uniwersytecie Alberty w kanadyjskim Edmontom. Amerykanin Charles M. Rice pracuje na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku.

Czytaj także - Noble 2019

Posłuchaj
04:19 2020_10_05-12-20-49_PR4_Noble medycyna.mp3 O tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny opowiadała prof. Dominika Nowis (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czwórka pojawiła się zaś w Centrum Współpracy i Dialogu UW, by już po raz drugi uruchomić centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego, zapraszając - wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - do śledzenia decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Jak przekonywała w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem prof. Dominika Nowis, kierownik Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ten "Nobel" jest niezwykły, bo "bardzo praktyczny". - Jestem przeszczęśliwa z tegorocznej decyzji Komitetu Noblowskiego - mówiła ekspert. - Bo wiedza, o którą świat nauki wzbogacili tegoroczni nobliści bezpośrednio przełożyła się na opracowanie skutecznych leków - podkreślała. - Dzięki ich odkryciu możemy pomóc osobom zakażonym wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli HCV.
Jak podkreślała, to wirus, który - jeśli nie będzie leczony - może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, w tym z nowotworów.

ZOBACZ WIĘCEJ Wirusowe zapalenie wątroby typu C >>>

Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz

To także, jak tłumaczyła ekspert "Nobel bardzo krzepiący". - Z tym wirusem nie radziliśmy sobie jako populacja przez wiele lat. A dzięki odkryciu, za które został przyznany tegoroczny Nobel, możemy z nim walczyć - mówiła ekspert. - Wiele zespołów próbowało opracować strategie radzenia sobie z HCV, próbowano też stworzyć szczepionkę, co dotychczas się nie udało. To był prawdziwy wyścig zbrojeń, podobnie, jak w przypadku koronawirusa.


BREAKING NEWS The Nobel Assembly at Karolinska Institutet has decided to award the 2020 Nobel Prize in Physiology or...

Opublikowany przez Nobel Prize Poniedziałek, 5 października 2020

___

W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW od poniedziałku do piątku (5-9 października). Kolejne specjalne wydania audycji, która będzie nadawana z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, już we wtorek, po godz. 12.05. Eksperci tej uczelni i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie prześledzą i skomentują transmisję z gali. Patryk Kuniszewicz będzie na żywo przekazywał emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki.

Patryk Kuniszewicz z prof. Dominiką Nowis Patryk Kuniszewicz z prof. Dominiką Nowis

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Dominika Nowis (kierownik Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:39
Rocznie w Polsce notuje się ponad 70 tys. zawałów serca. Chorują coraz młodsi, nawet przed 30. rokiem życia. - Powodem może być zła dieta, brak ruchu, ale przede wszystkim brak podstawowej wiedzy - mówił prof. Marek Postuła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:38
Pisanie wiadomości za pomocą wzroku, wyszukiwanie haseł w internecie jednym spojrzeniem - brzmi jak science fiction? Francuscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe. 
rozwiń zwiń