Seriale w sieci: "Ratched" i "Pozostawieni"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:20
- Jestem fanką kultury remiksu. Oglądam remaki, sequele, prequele i przeróbki, bo nawet jeśli nie są one najlepsze, to jednak odsyłają widzów do oryginałów - opowiada krytyczka filmowa Kaja Klimek.
Sarah Paulson i Alice Englert na planie serialu Ratched (2020)
Sarah Paulson i Alice Englert na planie serialu "Ratched" (2020) Foto: PAP/Photoshot/SAEED ADYANI/NETFLIX

Szpital psychiatryczny jak z "Vogue'a"

We wrześniu na Netflixie odbyła się premiera serialu "Ratched" o znanej z "Lotu nad kukułczym gniazdem" siostrze Mildred Ratched. - To prequel "Lotu...", w którym twórcy Ryan Murphy i Ian Brennan próbują odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tego, że siostra Ratched stała się wcieleniem zła - opowiada gość Czwórki. - Serial jest bardzo stylowy i na poziomie wizualnym może zachwycać tak jak "Mad Man". Natomiast fabuła, według mnie, pozostawia wiele do życzenia. 

Posłuchaj
12:47 [CZWORKA] Stacja Kultura 15 październik 2020 seriale.mp3 Seriale w sieci poleca Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Lot nad kukułczym gniazdem" to powieść, którą w 1962 roku napisał Ken Kesey, a w 1975 zekranizował Miloš Forman. W roli siostry Ratched wystąpiła wówczas Louise Fletcher, w serialu w tę postać wciela się Sarah Paulson. - Aktorka dwoi się i troi, żeby wyciągnąć coś z tej historii i nie zgubić się w scenariuszowych meandrach, ale widać, że nie ma z tym lekko - ocenia rozmówczyni Kasi Dydo.

Ratched | Zwiastun finalny | Netflix

Pozostawieni sami sobie

Na długie jesienne wieczory Kaja Klimek poleca także serial "Pozostawieni", który powstał na motywach bestsellerowej powieści Toma Perrotty. Kiedy nagle znika 2 proc. ludności, ci, którzy pozostali, starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. - Chciałam przypomnieć o tym serialu, bo dziś wszyscy jesteśmy zlęknieni, trochę tacy "pozostawieni" jak bohaterowie tej opowieści - tłumaczy krytyczka. - I choć serial w metaforyczny sposób opowiada o świecie po tragedii z 11 września, to jednak stawia aktualne i dziś diagnozy i opisuje to, jak zraniona społeczność próbuje poradzić sobie z bolesną traumą.

Pozostawieni (2014) - trailer 1 serialu HBO

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa, miłośniczka seriali)

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Nowy trend w amerykańskich serialach - walka z dyskryminacją

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:05
- Kilka lat temu w amerykańskich serialach pojawiło się zjawisko pokazywania silnych i mocnych kobiet, tak teraz obserwujemy trend pokazywania, jak bardzo osoby czarnoskóre są wciąż dyskryminowane w Stanach Zjednoczonych - mówi Ewa Mierzejewska, autorka podcastu Stacja USA. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duże pieniądze, legendarni trenerzy i zasada ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:46
Na cotygodniowy przegląd serialowych nowości zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń