Galerie na świecie i w sieci. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:50
Tym razem w zasięgu naszego komputerowego gładzika i myszki znalazły się m.in. galeria z Berlina i muzeum w Londynie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Polska porcelana w Berlinie

Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie dysponuje jednym z największych w Europie zbiorem przedmiotów codziennego użytku i sztuki popularnej. - Teraz w jego wnętrzach można podziwiać wędrującą wystawę Arkadiusza Szweda - opowiada Ada Janiszewska. - Artysta ceramik ze School of Form w Poznaniu i kuratorka Ewa Klekot zlecili pracownikom Fabryki Porcelany w Ćmielowie przygotowanie serwisu obiadowego "The Human Touch", żeby pokazać ich rzemieślnicze umiejętności. 

Posłuchaj
10:05 [CZWORKAStacja Kultura 25 listopad 2020 galerie.mp3 Co galerie i muzea proponują internautom? Przegląd najciekawszych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Ludzie z fabryki porcelany" to - jak podkreślają twórcy - osobisty ukłon w stronę wybitnych specjalistów, którzy często pozostają na drugim planie, choć ich wiedza i doświadczenie są imponujące.

Wywiad z kuratorami wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” / Michał Mazur

Peacock Room w Muzeum Alberta i Victorii 

Tym razem prezentowana jest tam twórczość amerykańskiego artysty, która pozwala się widzowi przenieść na XIX-wieczne salony. - "Filthy Lucre" Darrena Watersona to ponowne przedstawienie słynnego The Peacock Room Jamesa Abbotta McNeill Whistlera, czyli okazałej XIX-wiecznej jadalni, która niegdyś sąsiadowała z budynkiem muzeum - opowiada autorka cyklu Galerie dookoła świata. - Oryginalny pokój został zaprojektowany w celu zaprezentowania kolekcji porcelany Jamesa Abbotta McNeill Whistlera. Malarz na początku miał być tylko konsultantem wystroju wnętrza, ale w efekcie przeprojektował je całe. Whistler pomalował wyłożone boazerią wnętrze ujednoliconą paletą wspaniałych niebiesko-zielonych kolorów z przeszkleniami i metalicznym złotem płatkowym. The Peacock Room jest obecnie uważany za jedno z najlepiej zachowanych estetycznych wnętrz i za najlepszy przykład stylu anglo-japońskiego - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Unsettling and seductive: Whistler’s Peacock Room reimagined, Filthy Lucre | V&A

Instalacja Darrena Watersona jest reinterpretacją dzieła Whistlera.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 10.13

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń