Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ysbrand Cosijn

Najbardziej prestiżowe australijskie nagrody artystyczne powracają w wielkim stylu, po tym jak zostały przełożone przez koronawirusa. Nagroda Archibalda przyznawana jest od 1921 roku, jest zawsze wielkim wydarzeniem na kulturalnej scenie w Sydney. - Tematem tego konkursu zawsze są portrety, zwykle są to wizerunki celebrytów, gwiazd filmowych, polityków, bohaterów sportu, a nawet samych artystów. -  Tegoroczni finaliści zostali już ogłoszeni, co daje wgląd w kolorowy przekrój współczesnej kultury Australii - ocenia Ada Janiszewska. 


Posłuchaj
06:48 czwórka stacja kultura 30.09.2020 galerie.mp3 O wystawach w galeriach świata opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Yoshio Honjo przedstawił słynnego szefa kuchni Adama walczącego z leszczem w tradycyjnym japońskim stylu. Artysta uliczny Scott March przedstawił swojego kolegę noszącego wiele kapeluszy, rapera, komika Dana Bricsa, w swoim charakterystycznym stylu. A Magda Szubańska namalowała zeszłoroczną laureatkę Nagrody Archibalda Wendy Sharp. 

Chicago

W ciekawą podróż po RPA lat 80. zabiera nas chicagowska ekspozycja słynnej fotografki Jo Ratcliffe. - W połowie lat 80., jako młoda fotografka zmierzyła się z krajem zamienionym w państwo policyjne - mówi reporterka Czwórki. - Lato poprzedzające pierwsze wolne głosowanie w RPA w 1994 roku oceniła jako zniechęcające, a nawet brutalne. Zamiast uchwycić akty przemocy, artystka pracowała pośrednio, przez metafory. Ludzkie charaktery pokazywała na zdjęciach pospolitych zwierząt, zwłaszcza osłów i psów. 

Ta wystawa gromadzi ponad 100 dzieł z całej jej kariery. Niektóre z nich zostały wykonane aparatem kupionym za 1 dolara. 

Sprawdź także:

Wilno 

Robert Narkus prezentuje swoje prace inspirowane wideokonferencjami. - Wystawa "Tablica" przedstawia wynik procesów twórczych artysty w okresie kwarantanny - opowiada Czwórkowa reporterka. Druty, liny, materiały budowlane, resztki dzieł sztuki to wszystko artysta wykorzystuje w swojej pracy - dodaje. - A inspiracje czerpie ze świata biznesu i startupów. 

Londyn 

Ciekawą propozycję ma też londyńska galeria Opera. Prezentuje prace George'a Mortona-Clarka. - Brytyjski artysta przedstawia zabawny zbiór nowych dzieł sztuki, w swoim zabawnie animowanym stylu. Artysta dodaje oryginalności i opowieści do znanych postaci z kreskówek, takich jak Bambi, Garfield czy Wielki Ptak z ulicy Sezamkowej - opowiada Ada Janiszewska. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

George Morton-Clark's solo exhibition "THIS IS AS FAR AS I STARTED" is now on view @operagallery London! @georgemortonclark

Post udostępniony przez Opera Gallery (@operagallery)


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Galerie na świecie: świat przyszłości, fajerwerki i memy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:40
Nie trzeba wyruszać w świat, żeby obejrzeć najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Co tydzień udowadnia to Ada Janiszewska przezentując autorski przegląd propozycji ze świata sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
rozwiń zwiń