Punk rock, błyskotki i podróże w przeszłość - to serwują światowe galerie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 12:52
Najbardziej kultowy londyński zespół ma swoją wystawę. Na ekspozycji "The Clash London calling" nie zabraknie też roztrzaskanego basu Paula Simonona.
okładka płyty The Clash
okładka płyty The Clash Foto: Shutterstock/dom. publiczna/dimitris_k

Gdy w 1979 roku zespół wydał swój trzeci album "London Calling" wszyscy wiedzieli, że będzie to klasyk. 40 lat później, niesamowita kolekcja pamiątek przybywa do Muzeum Londynu i prezentowana jest na wystawie pt."The Clash London Calling". Wystawa jest całkowicie bezpłatna, mogą ją odwiedzić wszyscy fani zespołu.  A jest co ogladądać, ekspozycja prezentuje 150 pozycji z osobistego archiwum The Clash, od nut i muzyki, po ubrania, obrazy i jeden słynny basu - Paul Simonon rozbił swój Fender Precision Bass na scenie Palladium w Nowym Jorku. 

Posłuchaj
07:36 czwórka stacja kultura 26.08.2020 galerie.mp3 O wystawach w galeriach i muzeach świata opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 The Clash/The Clash - London Calling (Official Video)

Czwórkowa reporterka, Adrianna Janiszewska z Londynu zabiera nas właśnie do Nowego Jorku, gdzie Muzeum Sztuki i Designu (MAD) prezentuje ekspozycję "45 historii w biżuterii". To m.in. dzięki działalności tej placówki koncepcja biżuterii, jako formy sztuki zyskała popularność i rozkwitła. - Wspomniana wystawa przedstawia śmiałe, eksperymentalne praktyki najbardziej fascynujących artystów w kluczowych momentach historycznych - mówi reporterka. - Dla artystów biżuterii inspiracją może być wszystko od materiału czy znalezionego przedmiotu, po pilne problemy społeczne czy polityczne naszych czasów - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Diving into the weekend like… #GrabYourGoblet! Carmen Lozar (@carmenlozar) considers her pieces snapshots that capture and suspend moments in time. Lazar once said, “I am making my own worlds, having conversations in order to organize my feelings and understand my relationship to the past, present, and future.” Through her objects, imagination is solidified, dreams become truths, and realities become dreams. The Mermaid Cup was done in collaboration with her husband, Matthew Urban, who is also a glass artist. The piece is both made from blown and flameworked glass. _______ #CarmenLozar #MatthewUrban Mermaid Cup, 2006 Flameworked and blown glass, mixed media #MADCollection.

Post udostępniony przez Museum of Arts and Design (@madmuseum)


Barcelona odkrywa przed nami świat gier wideo i przenosi nas w przeszłość.  W Centrum Kultury Współczesnej prezentowana jest wystawa poświęcona grom wideo. To ekspozycja przesycona nostalgią. prezentowane są pierwsze konsole, przełomowe gry, ale też poznajemy twórców, którzy za nimi stali. 

Berlin w Muzeum Kulturforum przed zwiedzającymi odkrywa tajemnice znamienitego kolekcjonera, biznesmena, filantropa Jamesa Simona. Cztery filmy rekonstruują życie i twórczość tej wybitnej postaci, pokazują różne aspekty jego życia. 

Posłuchaj także:

Staatliche Museen zu Berlin/James Simon - Leben und Wirken des größten Mäzens der Berliner Museen

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Sztuka amerykańska, film niemiecki i ożywione freski Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 16:03
Większość instytucji kultury - w Polsce i na świecie - została ponownie otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do obcowania ze sztuką tylko i wyłącznie w sieci. Ale zawsze mamy wybór i szansę, żeby bez ruszania z domu sprawdzić, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Seattle, Wiedeń, Edynburg, Kopenhaga

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:23
W czasach pandemii szczególnie cenne są wystawy online. Większość galerii decyduje się na taką prezentację swych ekspozycji. To doskonała okazja do obcowania z kulturą. 
rozwiń zwiń