Fotoreportaż, wideo, kultura wysoka - kulturalnie w sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:00
Muzea, galerie, festiwale w formie offline wciąż pozostają zamknięte. Ich pracownicy nie marnują jednak czasu i zapraszają na największe atrakcje do sieci - najciekawsze z nich wyławia Maciej Kędziora. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JpegPhotographer

książka literatura czytanie 1200.jpg
Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

Zdjęcia, fotoreportaże można oglądać w przeróżnych formach. Dom Spotkań z Historią postanowił pokazać je z komentarzem, subiektywnym, osobistym, ale z od znawców. - Wystawa "Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990" to zdjęcia z czasu rozkwitu polskiego fotoreportażu - opowiada Maciej Kędziora. - Jak mówi Krzysztof Wójcik, kurator ekspozycji, to wtedy fotoreportaż stał na czele polskiej sztuki, wtedy opowiadał o tym, co jest najważniejsze, komentował rzeczywistość - dodaje. 


Posłuchaj
08:50 Czwórka Stacja Kultura 04.01.2021 maciej kędziora.mp3 Na wydarzenia kulturalne online zaprasza Maciej Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

By dobrze kontemplować wystawę należy mieść dobrego przewodnika online i z tego powodu Dom Spotkań z Historią zaprosił do współpracy reportażystki i reportażystów by o tej wystawie oprowadzali. - Za nami już oprowadzanie w wykonaniu Jacka Hugo Badera czy Olgi Gitkiewicz - wymienia gość Kasi Dydo. - W najbliższym czasie o tych fotoreportażach opowiedzą Filip Springer, a następnie Cezary Łazarewicz - dodaje. 


Wy też już myślami raczej przy Nowym Roku? My już nie możemy się doczekać!

Opublikowany przez Dom Spotkań z Historią Środa, 30 grudnia 2020

- Ciekawą propozycją jest też spotkanie z Mirą Marcinów, jedną z najważniejszych przedstawicielek nauki na polskiej scenie humanistycznej, zajmująca się szaleństwem i psychiatrią - opowiada Maciej Kędziora. - W 2020 roku debiutowała brawurową powieścią "Bezmatek", opowiadającą o stracie matki. To powieść przerażająca i dotykająca emocjonalnie. Z Marcinów będzie można spotkać się 9 stycznia online na profilu Najlepszej Księgarni - dodaje. 

Zapraszamy! Mira Marcinów/ Wydawnictwo Czarne/ Polityka

Opublikowany przez Najlepsza Księgarnia Środa, 30 grudnia 2020

W 2021 roku świat filmu jeszcze się nie rozkręcił. Jednak Fundacja PSW Promocja Sztuki Współczesnej zaprasza na Shorcut - przegląd video online. - To nie są ani krótkie metraże, ani długie. To filmy performatywne - mówi Maciej Kędziora. - to format wideo, który od pewnego czasu pojawia się w galeriach. Artyści badają tę formę rzeczywistości, bawią się VR, poszerzają granice taśmy filmowej - dodaje. 


W propozycjach Czwórkowego gościa nie brak też kultury wysokiej. - Jakub Józef Orliński jest z pewnością najważniejszą postacią ceny solistycznej, to solista muzyki poważnej, popularyzator tej muzyki - wyjaśnia. - Śpiewaka można oglądać i słuchać w różnych serwisach społecznościowych. Możemy też kupić bilety na jego najbliższy koncert online, 6 stycznia, podczas którego usłyszymy 3 arie w jego wykonaniu - dodaje. 

Warner Classics/Jakub Józef Orliński – Händel: "Pena tiranna" (Amadigi di Gaula)

Ze względu na rozpoczęte ferie zimowe nie próżnuje też Muzeum Narodowe w Warszawie i zaprasza na cykl spotkań dla dzieci.  - Najmłodszym oferują odkrywanie różnych światów: pisma starożytnego, muzyki starożytnej, zapraszają do wysłuchania słuchowiska, brania udziały w warsztatach i ćwiczeniach online - wymienia Maciej Kędziora. 

#ZimowyPoranekMNW KARTA PRACY ✍🏻 https://bit.ly/3ncZygz W Warszawie póki co śniegu brak, więc miejmy nadzieję, że...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Poniedziałek, 4 stycznia 2021

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, portal Filmawka.pl)

Data emisji: 04.01.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Kultura online. Co słychać na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:00
50 filmów polskich, czeskich i słowackich trafiło do sieci w ramach Przeglądu "Kino na granicy". - W tym roku festiwal odbywa się po raz 22 i po raz pierwszy - online - opowiada Maciek Kędziora z portalu Filmawka.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Wyczekiwane nowości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:20
- Mamy to! Za nami ostatni klaps na planie filmu "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - poinformowali w sieci producenci filmowej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej. Premiera kinowa planowana jest na jesień 2021 roku.
rozwiń zwiń