Niemieckie filmowe hity opanują internet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:49
Tydzień Kina Niemieckiego to kolejna impreza, która nie będzie miała swej edycji offline. Organizatorzy zadbali jednak, by znakomite niemieckie filmy, w tym te wyróżnione na wielu festiwalach, można było zobaczyć online. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/RazoomGame

Ze względu na pandemię największy ogólnopolski przegląd kina zachodnich sąsiadów odbędzie się wyjątkowo online w terminie: od 22 do 29 stycznia 2021 roku. Renata Kopyto, jedna z kuratorek wydarzenia, podkreśla, że w 2020 roku niemiecka kinematografia ciężko przeżyła pandemię i ważą się losy sekcji Lola at Berlinale, która była wspaniałym przeglądem filmów niemieckiej produkcji. 

Posłuchaj
16:05 Czwórka Stacja kultura 05.01.2021 kino niemieckie.mp3 O Tygodniu Kina Niemieckiego opowiada Renata Kopyto, jedna z kuratorek imprezy (Stacja Kultura/Czwórka)

- Tydzień Kina Niemieckiego rokrocznie bazuje na tym przeglądzie. W 2021 roku zaprezentujemy obrazy stworzone w 2019 roku i na przełomie 2019 i 2020 roku - mówi gość Kasi Dydo. - Rozpoczynamy od filmu "Undine", w którym występuje Paula Beer, która za swoją kreację otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia i Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki.  Już sam tytuł filmu nawiązuje do dawnej słowiańskiej legendy, która pojawia się w obrazie. - Legenda Undine, po polsku legenda Ondyny to opowieść o nimfie wodnej, która uwodzi kochanków i wystawia ich na próbę wierności - mówi Renata Kopyto. - Reżyser Christian Petzold na bazie tego mitu buduje historię miłosną, współczesną, która rozgrywa się w Berlinie. Sięga również do słowiańskich korzeni Berlina.  Główna bohaterka, Undine, pracuje w muzeum miasta Berlina i wprowadza swoich widzów w historie niemieckiej stolicy, opowiada o tym, jak to miasto powstało - wplata się tam mit o Ondynie - dodaje.  The Match Factory/Undine (2020) | Trailer | Paula Beer | Franz Rogowski | Maryam Zaree | Christian Petzold


Szczególnym filmem jest też obraz "Lara", doceniony na licznych festiwalach. - Główną bohaterką tego filmu jest Lara, niespełniona pianistka, matka pianisty i kompozytora. Poznajemy ją w dniu jej 60. urodzin - opowiada gość Czwórki. - Film opowiada o bardzo trudnej relacji między matka i synem. Matka jest przesadnie wymagająca, od syna oczekuje, że będzie perfekcyjnym pianistą, genialnym twórcą. Młody chłopak próbuje zmierzyć się z oczekiwaniami matki. Sytuacja go przerasta. Wszystko dzieje się w dniu jego pierwszego koncertu, na który matka nie zostaje zaproszona, gdyż ojciec chłopca stara się go chronić - dodaje. 

BFI/LARA trailer | BFI London Film Festival 2019


telewizor głowa telewizja 1200.jpg
Seriale w 2020 roku. "Były arcydzieła"

Kasia Dydo zwróciła szczególną uwagę na film "Mój koniec. Twój początek" Mariko Manoguchi, młodej reżyserki niemiecko-japońskiego pochodzenia. - W tym filmie punktem wyjścia jest jedna z teorii fizyki. Jeden z głównych bohaterów jest fizykiem, który pracuje nad względnością czasu. Reżyserka w tym obrazie potraktowała czas w sposób eksperymentalny. To, co się wydarzy, widzimy w pierwszej scenie tego filmu - wyjaśnia kuratorka Tygodnia. - Czas w tej historii się miesza, jest pocięty, widzimy różne punkty widzenia. To niezwykłe wrażenie przemieszania czas, wspaniały sposób toczenia opowieści, sposób bardzo niekonwencjonalny - podkreśla. 


24 Bider/MEIN ENDE. DEIN ANFANG. | Trailer | deutsch/german

Renata Kopyto poleca również film "Lekcja niemieckiego" w reżyserii Christiana Schwochowa, który oparty jest na bestselerowej książce Siegfrieda Lenza, wybitnego niemieckiego pisarza urodzonego w Ełku. - Opowieść prezentuje konflikt między dwoma przyjaciółmi, który rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Konflikt ten można nazwać sporem o pryncypia relacji podwładnego i człowieka władzy - zdradza. - Film ma bardzo uniwersalny charakter, odnajdziemy w nim wiele współczesnych emocji. 

Frank Mueller/Deutschstunde / The German Lesson - Trailer English Subtitles

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Renata Kopyto (jedna z kuratorek Tygodnia Filmu Niemieckiego)

Data emisji: 05.01.2021

Godzina emisji: 10.13

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Wyczekiwane nowości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:20
- Mamy to! Za nami ostatni klaps na planie filmu "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - poinformowali w sieci producenci filmowej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej. Premiera kinowa planowana jest na jesień 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety Filmu walczą m.in. o parytety w branży filmowej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:00
Stowarzyszenie Kobiety Filmu opracowało "Kodeks Etyki i Dobrych Praktyk", w którym znalazły się m.in. zapisy dotyczące zatrudnienia, czy etyki pracy. 
rozwiń zwiń