Krzysztof Kamil Baczyński - świętujemy setną rocznicę urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:12
Sto lat temu - 22 stycznia 1921 roku, urodził się jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało specjalny serwis. 
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Był poetą, prozaikiem i rysownikiem. Harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie powstańcem warszawskim poległym w walce. Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Polskie Radio przygotowało specjalny serwis poświęcony poecie. 

Na serwis internetowy baczynski.polskieradio24.pl składają się unikatowe nagrania archiwalne Polskiego Radia - opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Posłuchaj
08:03 Czwórka/ Stacja Kultura - Krzysztof Kamil Baczyński serwis specjalny PR 22 01.2021.mp3 Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny Polskiego Radia w 100 rocznicę urodzin poety (Stacja Kultura/Czwórka)

serwisie specjalnym poświęconym Baczyńskiemu Łukasz Orbitowski, pisarz i autor książki o alternatywnej historii życia poety, mówi o nim per "Krzyś". - Najpierw próbowałem pisać "Krzysztof Kamil", ale moja przyjaciółka, która czytała wczesną wersję tej książki, powiedziała, że Krzysztof Kamil ma ciężar trabanta. Zdecydowałem się zmienić to na tego lekkiego Krzysia, to jest cały czas chłopaczek, to jest Krzysiu - opowiada.

Serwis podzielony jest na siedem rozdziałów, w których zaprezentowano najważniejsze elementy życiorysu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Rozdział pierwszy to "Legenda", która opowiada o tym, jak rodziła się żywa do dziś opowieść o poecie - żołnierzu. Kolejny rozdział to "Miłość" - czyli historia uczuć, można się dowiedzieć między innymi, jak poeta poznał Barbarę, swoją przyszłą żonę. Ich miłość, dzięki poezji Baczyńskiego, przeszła do historii literatury.

Czytaj także:

serwisie można też usłyszeć Feliksę Drapczyńską, matkę Barbary, która opowiada, jak zaskoczona decyzją młodych, chciała ich powstrzymać przed szybkim małżeństwem.
W serwisie znajdziecie również takie rozdziały, jak "Przyjaźń" i tu opowieści o krewnych Krzysztofa, o jego charakterze i życiu prywatnym. Także o relacjach z twórcami starszych pokoleń, między innymi Iwaszkiewiczem, Miłoszem czy Andrzejewskim.

Znajdziemy rozdziały "Wojna""Śmierć""Warszawa" i "Twórczość", W tym ostatnim przypominamy, że autor wybitnych wierszy pisał również pełną absurdalnego humoru prozę. Jednak najbardziej marzył o tym, żeby być grafikiem.


Mela Koteluk i Kwadrofonik 1200.jpg
Mela Koteluk. Astronomia poety - afirmuje miłość i wolność

Rok 2021 jest również rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i z tej okazji Polskie Radio stworzyło specjalny kanał Radio Baczyński, poświęcony kompozycjom do tekstów poety. Chociaż jego poezja od lat kojarzy się z nieśmiertelnymi interpretacjami wierszy wojennych oraz "Deszczy" w wykonaniu Ewy Demarczyk, to poeta jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów z bardzo różnych kręgów.- Obchodząc rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i świętując 100-lecie jego urodzin, przygotowaliśmy antologię dzieł muzycznych, które powstały na podstawie jego tekstów od lat 40. do roku 2020 - mówi autor projektu Piotr Wawrowski. - Ogromna rozpiętość czasowa i ogromna rozpiętość stylistyczna  tego, co można będzie usłyszeć. Od muzyki poważnej, muzyki współczesnej, w chóralnych interpretacjach wczesnej poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poprzez artystów z kręgu poezji śpiewanej, ze słynnym głosem Ewy Demarczyk, ale też i Grzegorz Turnau, Gaba Kulka, artystki Piwnicy pod Baranami, Dariusz Radek, Ralf Kamiński. Do chociażby ostatniej płyty Meli Koteluk poświęconej w całości twórczości poety.

Artyści interpretujący twórczość poety wskazywali na swoistą, dostrzeganą na wielu płaszczyznach muzyczność wykreowanego świata. Począwszy od płynącej, zrytmizowanej frazy, a skończywszy na muzycznych obrazach i metaforach.

To ogromny wybór, który będzie się powiększał z czasem - selekcja muzyki będzie towarzyszyła obchodom roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Polskim Radiu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Jasińska 

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 10.49

aw

Czytaj także

Ponad 500 wierszy w siedem lat. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w odświeżonym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:51
Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo. Właśnie ukazała się antologia jego poezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy żył Baczyński łatwiej było być poetą"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 15:48
- To są bardzo trudne wiersze, dlatego uczenie się ich na pamięć przyszło mi ciężej niż pisanie do nich muzyki. Wymagają ogromnego skupienia - mówiła Gośka Banka, wokalistka i zapraszała na spektakl muzyczny "Nie bój się nocy".
rozwiń zwiń