Polskie Radio
Section05
antologia

O antologii "Getto warszawskie w literaturze polskiej"

Niedawno, nakładem Muzeum Getta Warszawskiego, ukazała się antologia "Getto warszawskie w literaturze polskiej", której autorem jest prof. Sławomir Buryła, wykładowca Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. I właśnie o tej książce z jej autorem rozmawia w "Trójce literackiej" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska antologia getto warszawskie Tomasz Zapert Trójka

Agnieszka Górnicka: chcemy promować współczesną dramaturgię

- Autorami tekstów w "Antologii Europejskiej Dramaturgii Współczesnej" są zarówno młodzi pisarze, jak i autorzy, którzy działają od wielu lat. Głównym trzonem ich dramatów jest hasło "rewolucja" – nie tylko jako wewnętrzna potrzeba dokonywania zmian w praktyce, ale i w myśleniu społeczeństwa europejskiego - mówiła w Dwójce Agnieszka Górnicka z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  antologia spektakl SZTUKA Dwójka Jakub Kukla

Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie"

W setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP zachęca do sięgnięcia po Antologię Niepodległości, składającą się z 44 tekstów z różnych epok, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W ramach tegorocznej akcji czytane będą także fragmenty książki "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki niepodległość antologia muzeum konkurs Jan Chryzostom Pasek KULTURA historia Polski

Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia vol. - Grzegorz Turnau, Czas błękitu

Prezentujemy piątą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia”. Grzegorz Turnau współpracuje z Janem Kantym Pawluśkiewiczem od 30 lat. Album „Czas błękitu” to zbiór różnych utworów, m.in. skomponowanych przez Pawluśkiewicza specjalnie dla niego, jak również piosenek z czasów zespołu Anawa czy z czasów jego występów w Piwnicy pod Baranami.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna antologia Grzegorz Turnau Jan Kanty Pawluśkiewicz Płyty Polskiego Radia