"Gdy żył Baczyński łatwiej było być poetą"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 15:48
- To są bardzo trudne wiersze, dlatego uczenie się ich na pamięć przyszło mi ciężej niż pisanie do nich muzyki. Wymagają ogromnego skupienia - mówiła Gośka Banka, wokalistka i zapraszała na spektakl muzyczny "Nie bój się nocy".
Audio
  • O spektaklu "Nie bój się nocy" i Krzysztofie Kamilu Baczyńskim opowiadają Gośka Banka i Janusz Owsiany (Stacja Kultura/Czwórka)
Janusz Owsiany, Gośka Banka i Kasia Dydo
Janusz Owsiany, Gośka Banka i Kasia DydoFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Jak podkreślał gość Czwórki "Baczyński miał trudny start", a jego poezja była niezrozumiała dla rówieśników. - Gdyby nie to, że dobrze się ożenił i miał teścia-drukarza, pewnie bardzo długo czekałby na pierwsze wydanie swoich wierszy. A tak robił to sam: składał i drukował - mówił Janusz Owsiany. - Krzysztof Kamil Baczyński miał trudne relacje z rówieśnikami. Specjalizował się w podrywaniu dziewczyn na wiersze, więc miał silną presję, by zostać poetą - mówił Janusz Owsiany.

Baczyński zginął w wieku 23 lat, ale przez ten czas napisał ponad 500 wierszy. Goście Czwórki zapraszali na spektakl, który zawierał będzie poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wybrane fragmenty z "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie 4 sierpnia, w rocznicę śmierci poety. Jak wybierano wiersze do tego spektaklu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Gośka Banka (artystka, kompozytor, wokalistka), Janusz Owsiany (warsawianista)

Data emisji: 27.07.2018

Godzina emisji: 10.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czas poezji" w Goethe-Institut. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:33
- Jan Wagner jest jednym z najsłynniejszych poetów swojej generacji w Niemczech. Motywem jego poezji jest natura. Są to wątki tematyczne, które łączą go z twórczością polskiej poetki Julii Fiedorczuk - mówiła Dorota Swinarska współorganizatorka spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mama", "Różowe ucho". Mateusz Król czyta Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:21
"Mama", "Różowe ucho" - m.in. te wiersze na antenie Czwórki w związku z Rokiem Herberta przeczyta wielki fan poety, Mateusz Król. - W jego twórczości urzekł mnie… konkret - mówił aktor w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz. W 83. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 14:20
83. urodziny obchodzi dziś poeta, dramatopisarz, historyk literatury, autor zbiorów poezji, sztuk scenicznych, tłumacz - profesor Jarosław Marek Rymkiewicz.
rozwiń zwiń