Herstorie opanują Ninatekę. Kobiety opowiadają o kobietach - filmowo

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:00
5 dni, 8 filmów stworzonych przez kobiety, dla kobiet - tak Ninateka i Festiwal HER Docs zapraszają do świętowania 8 marca. - Chcemy opowiedzieć o tym, co istotne dla kobiet - mówi Weronika Adamowska, współorganizatorka wydarzenia. - Będziemy zahaczać o różne tematy i różne epoki - podkreśla. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: guruXOX/Shutterstock.com

chwasty F 1200.jpg
Spójrz na chwasty przychylnym okiem

Weronika Adamowska współorganizatorka wydarzenie "Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece" podkreśla, że Dnień Kobiet, kiedy kobiety na całym świecie walczą o swoje prawa, musi być mądrze celebrowany. - Nie wystarczy już wręczenie kwiatka - zwraca uwagę. Z tej okazji Ninateka i Festiwal HER Docs połączyły siły, by zaprezentować filmowe herstorie. - Będzie to miks gatunkowy, pokażemy nie tylko historie dokumentalne, ale też animacje, będą 4 pełne metraże, 4 filmy krótkometrażowe, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.


Posłuchaj
12:51 czwórka stacja kultura 25.02.2021.mp3 O wydarzeniu "Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece" opowiada Weronika Adamowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nie da się nakreślić złożonego portretu kobiet w zaledwie 8 filmach. - Nie podejmujemy takiej ambitnej próby. Chcemy opowiedzieć o tym, co istotne dla kobiet, ale i to spektrum jest dosyć duże: od praw kobiet, poprzez prawa pracownicze, sytuację kobiet w globalnej gospodarce, a skończywszy trochę na historii feminizmu - wymienia gość Kasi Dydo. 

Wśród filmów wybranych na wydarzenie znalazła się, obsypana nagrodami, "Historia pewnych majtek". Opowieść o tym, skąd się biorą ubrania, ale nie tylko. - Film stał się chyba największym hitem pierwszej edycji festiwalu HER Docs. Myślę, że to historia bardzo nam bliska, intymnie bliska - ocenia Weronika Adamowska. - To rzeczywiście historia produkcji tych tytułowych majtek, ale tak naprawdę jest ważnym głosem, stawia pytania: co tak naprawdę nosimy, jak produkowana jest odzież, jak wygląda przemysł tekstylny dzisiaj, jakie są cienie globalnej gospodarki, co się za tym kryje i jaką pozycję mają dziś w przemyśle tekstylnym kobiety - wyjaśnia. 


Od 4 do 8 marca w ramach Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece razem z Festiwalem HER Docs zapraszamy na 8 polskich...

Opublikowany przez Ninateka Sobota, 20 lutego 2021
shutterstock taniavolobueva brad pitt margot robbie 1200.jpg
Co słychać w świecie filmu? Robbie, Pitt i filmowy recyclink


Znana - nieznana Kate Nash

- Dziś wiele osób kojarzy Kate Nash jako piosenkarkę popową. To znane i modne nazwisko - zauważa gość Czwórki. - Niewiele osób wie jednak, jaką rolę i walkę stoczyła z przemysłem fonograficznym by stanowić o sobie. Wiele gwiazd staje się niewolnikami i niewolnicami kontraktów, które podpisują z wytwórniami płytowymi. Niewielu stać na niezależność w dzisiejszych czasach. Film "Powrót Kate Nash" jest właśnie o drodze do niezależności - dodaje. 

Obok znanych nazwiska w filmach prezentowanych podczas wydarzenia "Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece" odnajdziemy wypowiedzi anonimowych kobiet. Tworząc obraz "Siostrzeństwo" reżyserka zdecydowała się sięgnąć po historie czytelniczek jednego z najpopularniejszych w USA w latach 60. i 70. magazynów dla kobiet. - Na bazie tych słów stworzyła narrację. Słowa czytelniczek z tamtych lat "włożyła w usta" współczesnych kobiet - zdradza gość Kasi Dydo. - Okazuje się, że te problemy są wciąż aktualne - dodaje. 

Herstorie to też obrazy bardzo intymne, osobiste. "On ona ja" to studium rozpadu związku rodziców reżyserki, którzy rozeszli się tuż po jej narodzeniu. - Ona stworzyła rozmowę między rodzicami, rozmowę, która nigdy się nie odbyła - zdradza Weronika Adamowska. 


Prawdziwa rozmowa zaś stała się pretekstem dla Małgorzaty Gosiewskiej do stworzenia obrazy "I'll call you, when I get there". To rozmowa reżyserki z mamą, która wyraża swoje niepokoje związane z wyjazdem córki do Holandii, na rezydencję w Rotterdamie. -  Jej mama myślę, że podobnie jak wiele naszych matek była zaniepokojona wyjazd córki zagranica i filmie widzimy taką narastającą emocjonalną rozmowę - zdradza gość. 

Wszystkie filmy w ramach wydarzenia będzie można oglądać za darmo, od 4 do 8 marca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Adamowska współorganizatorka  "Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece" 

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

Doc Lab Poland - tam szkolą się dokumentaliści

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:33
Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego i Krakowski Festiwal Filmowy ogłosiły nabór na Doc Lab Poland - największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń