250 artystek, 4 kraje - dla odzyskania widzialności artystek w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:48
- Platforma Secondary Archive powstała z inicjatywy Fundacji Katarzyny Kozyry, która zajmuje się widzialność kobiet w sztuce - mówi Agata Cieślak, koordynatorka projektu. - Zdaliśmy sobie sprawę, że często akademicki kanon sztuki skupia się wokół sztuki zachodniej, a mało znane są sylwetki artystek z krajów sąsiednich - dodaje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem
Iza Rutkowska 1200 PAP.jpg
Iza Rutkowska: moja sztuka nie potrzebuje galerii

Platforma Secondary Archive skupia 250 artystek z 4 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To unikalny na skalę europejską projekt reprezentujący trzy pokolenia twórczyń z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. - W przyszłości planujemy, żeby do projektu dołączyły artystki kolejnych krajów Europy Wchodniej i Centralnej. Już pracujemy nad profilami twórczyń z Białorusi i Ukrainy. 

Posłuchaj
16:37 czwórka stacja kultura 19.04.2021.mp3 O projekcie Secondary Archive opowiadają Agata Cieślak, koordynatorka projektu i Weronika Wysocka, artystka (Stacja kultura/Czwórka)

 

Nazwa platformy jest prowokacyjna. - Taka miała być - zdradza Agata Cieślak. - Odnosi się do drugorzędnej roli kobiet w sztuce i społeczeństwie. Chcieliśmy też odnieść się do roli regionu, którego tożsamość w kontekście Unii Europejskiej jest przyjmowana za europejską, a naszym zdaniem, historycznie rozwijała się inaczej. Sztuka też znajdowała się w innej pozycji niż sztuka zachodnia - dodaje. - Nazwa Secondary Archive jest połączeniem różnego rodzaju myśli - dodaje. 

Weronika Wysocka zauważa, że płeć w sztuce miała znaczenie przez wiele lat, a w tym momencie obserwujemy to, w jaki sposób próbujemy transformować kolejny wiek historii sztuki, przyszłość dla artystek. - Ja nigdy nie czułam się drugorzędna wobec artysty - podkreśla. - Tu chodzi o widzialność, o to, co ma jaką wagę i rangę. Tu płeć nie powinna mieć znaczenia jeśli chodzi o rangę sztuki - dodaje. 

Sprawdź także:

Secondary Archive nie twory uniwersalnego obrazu artystek z regionu, bo takiego nie ma. - Wręcz przeciwnie, pokazujemy różnorodność, artystki same napisały teksty, same wypowiedziały się o swej sztuce. Możemy zaobserwować różnorodność postaw artystycznych w regionie. 

Platforma wyposaża użytkownika w szereg narzędzi, które ułatwiają mu poruszanie się po stronie. Artystki podzielone są generacjami, są te tworzące przed 1989 rokiem, ale też te urodzone po 1989. W tych generacjach widać wiele cech wspólnych, a to 3 pokolenia twórczyń - podkreśla gość Kasi Dydo. - Mechanizmy zachęcają by odkrywać nowe profile artystek, do których twórczości nie mieliśmy okazji trafić. Sa tu kategorie tematyczne, wybrane media czy indeks alfabetyczny - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Cieślak (koordynatorka projektu), Weronika Wysocka (artystka)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA Kasia Dydo

Czytaj także

Sztuka i natura łączą siły. Malarstwo w kwiaciarniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:16
Instytucje kultury są zamknięte, a artyści wciąż tworzą i pragną dzielić się sztuką z odbiorcami. Powstał pomysł niezwykłej, rozproszonej wystawy. Młodzi artyści prezentują swoje prace w kwiaciarniach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stronę światła. O twórczości Karoliny Halatek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:40
Artystka wykorzystuje światło jako centralne medium w swoich pracach i tworzy doświadczalne przestrzenie site-specific, które łączą w sobie elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie.
rozwiń zwiń