Kryjówki, stroje maskujące i cierpliwość. Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:00
Fotografowanie naszych "braci mniejszych" to trudna sztuka, która wymaga poświęceń. W Czwórce o swoich doświadczeniach opowiadał nagradzany wielokrotnie młody fotograf Mateusz Piesiak. 
Audio
  • Jak mądrze i bezpiecznie fotografować dzikie zwierzęta? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Alitsiya/Shutterstock.com

Wiele zwierząt negatywnie reaguje na widok samej sylwetki człowieka. Dlatego należy zadbać o to, by jak najmniej tego człowieka przypominać, np. zakładając specjalny strój maskujący Mateusz Piesiak

Niektórzy, chcąc uzyskać jak najlepsze ujęcia niestety nie respektują obowiązującego prawa i często łamią przepisy, zaburzając tym samym spokój zwierząt. Jak fotografować zwierzęta we właściwy sposób, by było to bezpieczne i niestresujące zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia? - Ważne, by nie przedkładać zrobienia dobrego zdjęcia nad dobro zwierząt - mówi ekspert. - Zanim wyszedłem, by zrobić pierwsze zdjęcie, starałem się zgromadzić odpowiednią wiedzę, m.in. na temat okresu aktywności danego gatunku, która pozwoli mi zrobić dobre zdjęcie bez płoszenia zwierzęcia.

Ludzie szukają piękna, a w dużych miastach ciężko znaleźć coś ciekawego. Dlatego następuje moment, gdy zbliżają się do natury - kupując lustrzankę i fotografując. Niestety, nie zawsze robią to mądrze Mateusz Piesiak

Jak przygotować się do fotografowania płochliwych ptaków? Czym są "czatownie" i w jaki sposób należy je budować? Dlaczego robienie zdjęć warto zaczynać przed wschodem słońca i dlaczego nie należy "ułatwiać sobie pracy", ustawiając np. patyczki przed ptasimi gniazdami? Czym na zdjęciach objawia się stres u zwierząt i czy rzeczywiście widać go w kadrze? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie sprawdziliśmy także, co słychać w przyrodzie: czym są kiełże i w jaki sposób wypierają nasze rodzime gatunki zwierząt? Dowiedzieliśmy się także, jak sprawić, by nasze czworonogi pomagały innym czworonogom - odwiedziliśmy banki krwi dla zwierząt. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś przedstawiliśmy psy myśliwskiej rasy posokowiec bawarski.  Jak je hodować i jakie mają wymagania? Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 10.12.2018 >>>

gil ptak zima 1200 free
Zimowe ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Mateusz Piesiak (fotograf dzikiej przyrody)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Sekrety fotografa przyrody. "Tuż przed świtem niebo płonie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 17:20
Fotografia przyrodnicza wymaga odpowiedniej wiedzy, starannych przygotowań i mnóstwa czasu spędzonego często w bardzo trudnych warunkach, np. w wodzie, na wietrze, czy w bagnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń