Królewska robota. Jak wygląda życie kustosza na Zamku Królewskim w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:00
- Jak słyszę słowo "kustosz" to wydaje mi się, że cała jestem pokryta kurzem i pajęczynami, i zaraz ktoś przyjdzie z miotełką, żeby mnie odkurzyć - śmieje się Agnieszka Lichacz z Zamku Królewskiego w Warszawie. - Nasza praca nie ma nic wspólnego z tym stereotypem, bo dziś przekazywanie historii odbywa się przy użyciu najnowocześniejszych technologii - dodaje Dominika Jackowiak.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: yorgil/Shutterstock.com

Zobacz
Zamek Królewski Warszawa 1200x660.jpg
Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał

Kustosz nad kustoszami

Najsłynniejszym kustoszem na Zamku Królewskim w Warszawie był Kazimierz Brokl, który stracił życie ratując jego zbiory. - Gdy 17 września 1939 roku Zamek stanął w ogniu, Brokl osobiście zajął się ewakuacją dzieł sztuki. Schodząc schodami przy Bramie Grodzkiej został trafiony odłamkiem pocisku artyleryjskiego, a rana okazała się śmiertelna - wspomina Dominika Jackowiak. 

Posłuchaj
14:52 CZWORKA Pasjonauci - zamek 27.02.2021.mp3 Zamiek Królweski w Warszawie od kulis (Pasjonauci/Czwórka)

 

Zamek Królewski w czasie pandemii

Dziś zamkowi kustosze pracują w różnych działach i zajmują się różnymi sprawami. - My jesteśmy w Dziale Edukacji i mamy też najbliższy kontakt z publicznością w każdym wieku: od dzieci po seniorów - przyznają rozmówczynie Beaty Kwiatkowskiej. - Organizujemy lekcje, wykłady, warsztaty, spotkania. Jeśli chodzi o program, to mamy się czym pochwalić. Działamy dwutorowo: stacjonarnie oraz online.

Posłuchaj także:

Zobacz
Zamek Królewski w odbudowie NAC.jpg
Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Łączą się z nim gorące emocje Polaków

Kiedyś "kupa gruzu", dziś zabytek UNESCO

Zamek Królewski w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. Stało się to w styczniu 1971 roku na wniosek Biura Politycznego KC PZPR. Warszawiacy codziennie przychodzili, żeby sprawdzać postępy w pracach. Pomagali żołnierze, harcerze i zwykli mieszkańcy. W odbudowę zaangażowali się nawet członkowie najsłynniejszego radiowego klanu w Polsce - rodziny Matysiaków. - Przygotowując rocznicowy program chceliśmy jak najlepiej dostosować narrację historyczną do potrzeb naszych odbiorców. Najwięcej czasu poświęciliśmy najmłodszym, bo trudno jest w zrozumiały sposób opowiadać małym dzieciom o działaczach partyjnych, którzy wstrzymywali odbudowę Zamku - mówi kustoszka. - Pewne fakty odpuściliśmy, pominęliśmy niektóre daty i nazwiska. Za to skupiliśmy się na samym procesie odbudowy i na osobach, które brały w niej udział. Mamy historie pozłotników, murarzy, parkieciarzy, tynkarzy i widzimy, jak żywo na te opowieści reagują dzieciaki.

Lata 1974-1988 prace nad urządzeniem wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie /Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Dla zwiedzających Zamek Królewski oddano w 1984 roku, natomiast ostatnie prace ukończono w 1988 roku. W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obchody jubileuszu 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku potrwają aż do 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Dominika Jackowiak, Agnieszka Lichacz (kustosze, Dział Edukacji, Zamek Królewski w Warszawie)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

Historia sztuki? "Nie dla powierzchownych!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:50
Świat sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. - Trzeba dotykać przedmiotów, trzeba je oglądać i poznawać. Mijają lata, aż dojdziemy do wniosku, że coś jednak o tej branży wiemy - mówi rzeczoznawca i antykwariusz Dariusz Stoces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 15:00
- Rzemiosło jest "odpryskiem" społeczeństwa industrialnego. Jest alternatywą dla przemysłowej, seryjnej i masowej produkcji. Jeśli zaś chodzi o terminologię to słowo "rzemiosło" pojawiło się znacznie później niż samo zjawisko - mówi Agata Nowotny, współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly. 
rozwiń zwiń