Ciuchy z kaktusa? Tak wygląda moda eko

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:30
High Numbers to młoda polska marka, której twórcy troszczą się o Ziemię i sprawy społeczne. W ich pierwszej kolekcji modowej są kurtki, koszule, spódnice i spodnie uszyte ze "skóry" zrobionej z kaktusów, wyhodowanych w Meksyku zgodnie z zasadami etyki. Zapraszamy na spotkanie z modą eko. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ DanielCz

Zachęta1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Zaczęło się od poszukiwań paska, jednak nie takiego zwykłego skórzanego, chodziło o pasek ekologiczny. - Dla nas obu ekologia ma olbrzymie znaczenie i szukając wegańskich skór, zorientowaliśmy się, że większość alternatyw jest zrobiona z plastiku. Jest to wegańskie, ale nie jest niestety ekologiczne - mówi Patryk Gmurkowski, student filozofii i współtwórca High Numbers, którą stworzył z projektantem ubrań i ilustratorem Wojtkiem Szczepańskim. 


Posłuchaj
03:55 Czwórka/Stacja Kultura - ciuchy z kaktusa 17.02.2021.mp3 Eko moda z kaktusa. High Numbers: Retro na ratunek Ziemi (Stacja Kultura/Czwórka)

- Zaczęliśmy szukać "skór" roślinnych i odkryliśmy świeży projekt - skórę z kaktusa - jako jedyny materiał i skóra niezwierzęca jest oddychający. Rośliny nie są podlewane, korzystają tylko ze słońca i deszczu - opisuje Patryk Gmurkowski. - Dojrzałe liście zrywane są z tego samego kaktusa nawet przez osiem lat. Wytwarza się z nich materiał przypominający skórę. Resztki trafiają do przemysłu spożywczego. W ten sposób powstaje na przykład marynowany kaktus.


Swinging, zrównoważony i wolny od okrucieństwa. Nasza kolekcja na rok 2021 jest zdefiniowana przez nasze trzy podstawowe wartości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym ...

wprowadzonym przez & nbsp; Środa, 17 lutego 2021

Źr. facebook/highnumbersofficial

Czytaj także:

Marka zadebiutowała pod koniec ubiegłego roku. W kolekcji można znaleźć kurtki, żakiety, spodnie i spódnice. Oprócz głównego materiału z kaktusa, wszystkie podszewki są tworzone z organicznego bambusa, a nici z recyklingowanych butelek plastikowych. - Staramy się, żeby wszystko pochodziło z ekologicznych źródeł. Inspirujemy się modą, popkulturą i stylem życia lat 60. Wielkiej Brytanii, szczególnie swinging London i subkulturą modsów. Miksujemy ją ze współczesnym poczuciem stylu - mówi projektant. - Nawiązujemy również do mody współczesnej, także mamy też kroje oversizowe, pudełkowe. Jest to połączenie proste i geometryczne, linie nawiązują do dizajnu tamtych czasów.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 10.37


mat.pras/aw

Czytaj także

Kimono w wielowarstwowej grafice. Kordegarda zaprasza na "Kata/Kami"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Wystawa "Kata/Kami" to ekspozycja prac profesor Elżbiety Baneckiej, graficzki i artystki wizualnej, która od 30 lat inspiruje się Japonią. Teraz na warsztat wzięła kimona. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata. Najciekawsze wystawy online

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 17:00
Przed otwartymi już muzeami i galeriami w Polsce ustawiają się długie kolejki, ale wreszcie możemy je odwiedzać osobiście. Jeśli natomiast chodzi o instytucje kultuy na świecie - one też zapraszają widzów, ale online. 
rozwiń zwiń