Roślin świat. "Patyki, badyle" na teatralnej scenie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:32
- Jedna z aktorek powiedziała mi: zwróć uwagę na książkę "Patyki, badyle". Pamiętam, że pobiegłem do księgarni i nie mogłem się oderwać od tego poetyckiego świata - mówi Łukasz Zaleski, reżyser spektaklu "Patyki, badyle" w toruńskim teatrze. - Z tyłu głowy miałem pytanie: jak z tego zrobić teatr? - dodaje.  
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
shutterstock ptak fotograf 1200.jpg
Jak fotografować dzikie zwierzęta?

- Nawiązując do tego, że książka Urszuli Zajączkowskiej jest pomiędzy gatunkami, pomiędzy merytorycznym tekstem naukowym, a filozoficzna rozprawą, próbowaliśmy to oddać i poruszać się pomiędzy gatunkami - miedzy teatrem, kinem, a słuchowiskiem - zdradza rozmówca Oli Opali. 


Posłuchaj
03:58 czwórka stacja kultura 21.04.2021 teatr.mp3 O spektaklu "Patyki, badyle" opowiada Łukasz Zaleski, reżyser przedstawienie (Stacja kultura/Czwórka)

 

Nie jest to pierwsza teatralna adaptacja książki na scenie Teatru im. Horzycy w Toruniu. Przy tej jednak niezbędna była nowa koncepcja. - Kiedy robimy adaptację jakiejś książki na scenę, to mamy opowieść, bohaterów, fabułę, historię, coś się dzieje - wyjaśnia reżyser. - Tu trzeba było poszukać tego języka, formy, która będzie oddawała to, jak pani Urszula Zajączkowska napisała tę książkę. Wyruszyliśmy do lasu, tam gdzie dzieje się akcja tej książki - dodaje. 

W spektaklu widzimy trzy aktorki. - Każda z nich wyruszyła ze mną i operatorem na jednodniową podróż w poszukiwaniu przyrody - opowiada Łukasz Zalewski. 


chwasty F 1200.jpg
Spójrz na chwasty przychylnym okiem


Mirka Sobik pojechała do prawdziwego lasu. - Tam szukaliśmy przyrody, faktur, dźwięków, sposobów w jaki komunikuje się natura z nami - zdradza reżyser. - Z Jolą Teską, sprawczynią całego wydarzenia, wyruszyliśmy na wielkie toruńskie osiedle - tam szukaliśmy przyrody pomiędzy blokami, płytkami chodnikowymi. Obserwowaliśmy ludzi, którzy jej nie zauważają. Z trzecią aktorką, Agnieszka Wawrzkiewicz zostaliśmy w teatrze. Szukaliśmy wszystkiego, co nam się z przyrodą kojarzy wzięliśmy ze sobą mikroskop - opowiada. 

Z tych trzech podróży powstał wideo spektakl, który miał swoją premierę online. Reżyser zdradza, że to zaproszenie w świat roślin, lasu, parku, by pokontemplować.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 11.16

pj

Czytaj także

Spójrz na chwasty przychylnym okiem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:52
Zupełnie przypadkowy projekt "Chwasty" sprawił, że fotografka Joanna Szpak-Ostachowska zanurzyła się w świat tych niezwykłych roślin, które, jako jedne z niewielu, mogą przetrwać trudne zmiany klimatu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka i natura łączą siły. Malarstwo w kwiaciarniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:16
Instytucje kultury są zamknięte, a artyści wciąż tworzą i pragną dzielić się sztuką z odbiorcami. Powstał pomysł niezwykłej, rozproszonej wystawy. Młodzi artyści prezentują swoje prace w kwiaciarniach. 
rozwiń zwiń