Spójrz na chwasty przychylnym okiem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:52
Zupełnie przypadkowy projekt "Chwasty" sprawił, że fotografka Joanna Szpak-Ostachowska zanurzyła się w świat tych niezwykłych roślin, które, jako jedne z niewielu, mogą przetrwać trudne zmiany klimatu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MichaelGaida/Pixabay

kaktus pole eko shutter 1200 DanielCz.jpg
Ciuchy z kaktusa? Tak wygląda moda eko

- Zaczęłam podczas tego projektu zgłębiać temat chwastów i one są absolutnie fascynujące, to bardzo żywotne rośliny - podkreśla artystka w rozmowie z Aleksandrą Opalą. - Chwasty rosną nawet tam, gdzie ich nie chcemy, wielokrotnie wyrywane odrastają na nowo - dodaje. 

Posłuchaj
04:04 czwórka stacja kultura 24.02.2021.mp3 O świecie chwastów i swoim fotograficznym projekcie opowiada Joanna Szpak-Ostachowska (Stacja Kultura/Czwórka)

Wśród roślin, które uznajemy za chwasty znajdziemy mnóstwo takich, które zawierają przeróżne mikroelementy, witaminy, wartości odżywcze. - Chwasty często są roślinami leczniczymi - zauważa. - Dziś, gdy nie jest jasne, co nas czeka, żyjemy w kryzysie klimatycznym i nie wiadomo, jak się to dalej potoczy, to chwasty będą tymi roślinami, które przetrwają. Róża nie przetrwa, dalia też nie. Kwiaty wymagają bardzo dużo energii, bardzo dużo wody. Kiedy nasz klimat będzie pustynnieć, to przetrwa coś, co jest bardzo trwałe, jak: pokrzywa, nawłoć - podkreśla. - Chwasty będą nośnikiem tego życia na Ziemi. 


Joanna Szpak-Ostachowska w świat niechcianych roślin zanurzyła się przez przypadek. Pracowała nad fotograficznym projektem dokumentującym to, jak wygląda życie w gospodarstwie rolniczym na warszawskiej Białołęce. Fotoreportaż jednak zmienił się zupełnie coś innego.

dognity 6 1200.jpg
Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów


- Po którymś dniu zdjęć, kiedy nie bardzo mi to szło, nagle zobaczyłam, że pod moimi nogami rozgrywa się, jaki zupełnie tajemniczy niezwykły świat - świat chwastów - opowiada artystka. - Chwasty rosły wzdłuż rolniczych tuneli foliowych. Pod folią dojrzewały sałaty i jarmuż, a na zewnątrz przepięknie panowały pokrzywy, nawłocie, trawy. Chwasty w ciszy pięły się w górę. Gdy zaczęło świecić słońce to chwasty wdały mi się takie fantastyczne, malarskie, jak poetyckie obrazy - dodaje. 

Artystka pod wpływem tych wrażeń zmieniła temat pracy. By fotografować rośliny czekała na deszcz, czekała na śnieg. - Te zdjęcia pokazują i momenty, gdy coś zaczyna żyć, i te, w których coś kończy swoje życie - opowiada. - To była też wielka przyjemność, ponieważ po prostu przebywałam w przyrodzie, cały czas czołgałam się po tej ziemi, współpracowałam z tymi roślinami, byłam cały czas w ich otoczeniu. 

Powstałe fotografie, album i Photobook, zabierają widza w fotograficzną bajkową, senną podróż. Na pierwszy rzut oka nie jest jasne, co się dzieje na zdjęciach - to efekt wykorzystania wspomnianej folii. - Ja nie dodawałam tym fotografiom filtrów w Photoshopie, nie manipulowała w tych fotografiach - zdradza artystka. - Ale folię wykorzystałam też później, przetworzyła ją na okładki do albumów moich fotografii. Podczas tego projektu odkryłam świat chwastów - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 10.36

pj

Czytaj także

"Świat Niegotowy". Kojące ogródki działkowe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:18
- Film powstał po to, żeby podczas pandemii, gdy większość rzeczy jest pozamykanych, przybliżyć i pokazać ogródki działkowe - mówi Oliwia Thomas, artystka zajmująca się sztuką środowiskową. - Stworzyć spacer wirtualny, który da widzowi możliwość przeniesienia się do tego wspaniałego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekamy na "Więcej zieleni"! Drzewa, krzewy i woda w projektach Aliny Scholtz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 08:47
Muzea otworzyły drzwi dla zwiedzających i już planują kolejne ekspozycje. Muzeum Woli chce nas zabrać w świat miejskiej zieleni, za sprawą projektów Aliny Scholtz, architektki krajobrazu, która prace w różnych dzielnicach Warszawy rozpoczęła jeszcze przed wojną. 
rozwiń zwiń