Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
Projekt Dognity
Projekt DognityFoto: Dognity

Maria Banaś Maria Banaś

Portrety tworzone przez Marię Banaś to prace imitujące obrazy olejne. Nie są to jednak zwyczajne podobizny, ale kolaże, w których prace klasycznych malarzy łączone są z aktualnymi zdjęciami czworonogów. 


Posłuchaj
04:11 czwórka stacja kultura 03.02.2021 dognity.mp3 O swoim projekcie Dognity opowiada Maria Banaś, artystka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Wszystko zaczęło się od portretu mojego psa, Rudego. Jest on takim skrzyżowaniem kundla z lisem - opowiada z uśmiechem Maria Banaś. - Rudy ma stojące uszy, a w zależności od poziomu zmęczenia te uszy mu opadają. Na portrecie ubrałam go w strój generała, oprawiłam w złotą ramę. Ta oprawa jest bardzo dostojna, a w środku jest taki rudy, zawadiacki "lisek" - dodaje. 


Dognity Dognity

Artystka podkreśla, że pomysł łączenia zdjęć zwierząt z portretami mistrzów nie jest jej autorskim, bo w sieci znajdziemy wiele grafik w tym stylu. Dognity to grafiki komputerowe, a każdy obraz powstaje w programie graficznym. - Ostatecznie dzieła mają wyglądać jak obrazy olejne, które następnie drukowane są na płótnie i naciągane na krosna - opowiada Maria Banaś. - Oglądam różne dzieła, by czerpać inspiracje. Moim ulubionym portrecistą jest Rembrandt, bardzo lubię jego kolorystykę - dodaje. W projektach Marii Banaś bardzo ważny jest charakter zwierzęcia. Osoby, które proszą ją o wykonanie portretu pupilka, zobowiązane są dostarczyć zdjęcie zwierzęcia, ale też jego opis. -Mając te dwie rzeczy, widzę, co będzie mi pasowało do danego zwierzaka - zdradza. - Jeśli jest dzielnym i zawadiackim pieskiem, to będzie mi pasował do generała, wojskowego, może króla. Jeśli zaś opis idzie w stronę leniwego kota, to "ubiorę" go w coś bardziej łagodnego - dodaje. 


Dognity Dognity

- Jednym z moich ulubionych portretów jest portret Pimpka, puchatego kota, krągłego, majestatycznego. Nie chciałam go ubierać w generała. Postawiłam na artystyczno-naukowy klimat. Lubię też portret Dyzmy, labradora, z kiełbasą w pysku wciela się w postać architekta - opowiada. 

Praca Marii Banaś to nie tylko połączenie zdjęcia z obrazem. Oba dzieła potrzebują dalszej pracy i obróbki, zastosowania wielu efektów graficznych, które sprawią, że obraz zagra jako spójne dzieło. 

W pracach artystki nie brakuje również innych zwierząt. W jej portfolio występują też króliki czy fretki. 

Dognity Dognity


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 10.40

pj

Czytaj także

Godzinowe pejzaże Katarzyny Gołębiowskiej podbiły Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:50
- Moje obrazy można traktować jako abstrakcje, ale tak naprawdę wywodzą się z natury - mówi Katarzyna Gołębiowska, malarka, historyczka sztuki. - Mają swoją bazę w pejzażu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń