Thierry Noir jako pierwszy malował na Murze Berlińskim

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:03
Thierry Noir, francuski artysta mieszkający w Berlinie uznawany jest za prekursora nowoczesnej sztuki ulicznej. W kwietniu 1984 roku pomalował Mur Berliński, celem tego działania było dokonanie "jednego, prawdziwego, rewolucyjnego aktu".
Mur Berliński
Mur BerlińskiFoto: Shutterstock.com/michelangeloop
Andy Warhol.jpg.663 x 364.jpg
Andy Warhol – mistrz pop-artu

Thierry Noir nie chciał upiększać muru, a przekształcić go, uczynić śmiesznym i pomóc w jego zniszczeniu. Uważany jest za pierwszego artystę, który pomalował Mur Berliński w latach 80.


Posłuchaj
07:14 czwórka stacja kultura 06.05.2021.mp3 Thierry Noir - prekursor nowoczesnej sztuki ulicznej (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dziś charakterystyczny język wizualny Thierry'ego Noira znany jest na całym świecie. Mimo że artysta urodził się w 1958 roku, to jego prace z powodzeniem docierają też do nastolatków. 

- Noir stał się słynny przez dokonanie rewolucyjnego aktu, którym było pomalowanie Muru Berlińskiego - uczynił to jako pierwszy artysta - mówi Małgosia Kiljanek, dziennikarka "Głosu Kultury". - Nie miał na celu upiększenia tej ściany, ale jej demistyfikację. Należy pamiętać, że malowanie na tym murze było wówczas absolutnie zabronione. Mur stał 3 metry od oficjalnej granicy, dzięki czemu żołnierze NRD w każdej chwili mogli aresztować osoby stojące w jego pobliżu. Noir musiał malować tak szybko, jak to możliwe. Użył przepisu: 2 pomysły, 3 kolory. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Thierry Noir (@thierrynoir)

Pomimo jaskrawych kolorów i figlarnego charakteru te malowidła są dość melancholijne. Jak mówi Noir: "nie zrobiłem nic, tylko zareagowałem na smutek". 


- Dziś, jeśli popatrzymy na jego zdjęcia na Instagramie, to zauważymy kolorowe postacie, jasne, żywe kolory, mające już ikoniczne znaczenie - mówi rozmówczyni Aleksandry Jasińskiej. - Takie prace były namalowane również na Murze Berlińskim. Styl Noir powstał już wtedy - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Thierry Noir (@thierrynoir)


- Artysta kładzie duży nacisk na linie i ma na celu jak największe uproszczenie postaci do podstawowych elementów - mówi dziennikarka. - Ta prostota odzwierciedla pierwotną potrzebę szybkiego malowania na zewnątrz w niebezpiecznym środowisku, a nie inny zamysł - dodaje. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Thierry Noir (@thierrynoir)


Noir porównywany jest z Keithem Haringiem - nowojorskim artystą, który również zaczynał od sztuki ulicznej. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Thierry Noir (@thierrynoir)


Prace Noira symbolizują akt buntu i samotny głos wolności, który słychać też we współczesnych pracach. Jego murale łatwo zauważyć, wyróżniają się kolorem, a często też wielkością. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Thierry Noir (@thierrynoir)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

Instakultura. Co warto śledzić w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:36
W dzisiejszych czasach sztukę znajdziemy nie tylko na ścianach muzeów i galerii. Ta z powodzeniem przenosi się do sieci, a artyści chętnie dzielą się swoimi pracami w mediach społecznościowych. Zaglądamy na Instagram w poszukiwaniu najciekawszych profili. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fake Famous". Czy każdy może być sławny?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:20
Nick Bilton, twórca dokumentu "Fake Famous", postanowił przeprowadzić eksperyment społeczny i sprawdzić, czy uda mu się zamienić trzy przypadkowe osoby w influencerów. Swoim dokumentem obnaża prawdę o funkcjonowaniu mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń