Od spotkań i przyjaźni, po spektakl o męskim świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:45
- Grupę tworzy 10 chłopaków. Część z nas znała się wcześniej, część nie, i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby porozmawiać o naszym poczuciu bycia facetem. O naszym doświadczeniu, jak to było dorastać w Polsce. Na tej bazie powstał spektakl - mówi Tomasz Gromadka, współtwórca "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rido
shutterstock taniavolobueva brad pitt margot robbie 1200.jpg
Co słychać w świecie filmu? Robbie, Pitt i filmowy recyclink

"Kręgi" dotychczas były domeną głównie kobiet. - Był w nas taki rodzaj zazdrości, że one mają swoje wspólnoty, do których przynależą. Chcieliśmy się spotkać z facetami i mieć taką przestrzeń jak kobiety, gdzie każdy ma miejsce, żeby się wypowiedzieć i opowiedzieć o swoich doświadczeniach - mówi Tomasz Gromadka. - Ten spektakl jest o tym, dokąd zaprowadził nas ten proces.

Posłuchaj

12:49 Czwórka/Stacja Kultura - Spektakl "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy ... 03.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy z współtwórcami spektaklu "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi" (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak mówią goście audycji, "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi" to historia facetów wychowanych w Polsce. Facetów wychowanych w patriarchacie, wśród toksycznych lub negatywnych wzorców męskości. Historia mężczyzn, których się karci, którym się każe nie przeżywać, którym każe się być męskim, cokolwiek to znaczy.


Spektakl Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi powstał z życia facetów Grupa Performatywna...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru Piątek, 15 stycznia 2021

Tak narodziła się "Grupa Performatywna Chłopaki". Jej członkowie w swoich poszukiwaniach i wspólnych rozmowach doszli do wniosku, że nie ma potrzeby definiować męskości, traktując ją jako pole wspólnych doświadczeń. - W naszej kulturze utarło się tak, że facet powinien zasadzić drzewo itd. Są różne wzory i zachowania, które są nam narzucone - mówi Kamil Błoch. - Każdy z nas jest jednak inny i każdy coś innego przeżył jako chłopak. Miał inne wzorce i teraz jest to coś bardziej płynnego. My nie robimy tego przeciwko komuś. Nasze spotkania są pogłębianiem relacji, mają wymiar społecznej wrażliwości i feminizm też jest dla nas ważny.

Czytaj także:

Na bazie spotkań, rozmów i wspólnych doświadczeń powstał spektakl. - Zaczęliśmy go tworzyć, jako spektakl na żywo - mówi Tomasz Gromadka. - Złapała nas jednak druga fala pandemii i wtedy zaczęliśmy go przepisywać i tworzyć na Zooma - mówi Tomasz Gromadka. - On ma taką onlinową formę, która jest dedykowana zoomowi, interakcjom, okienkom, byciu w tym połączeniu, ale przez internet. Mamy poczucie, że jest to coś nowatorskiego.

Spektakl "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi" do zobaczenia w czwartek (04.02) i piątek (05.02) o godz. 19.00 online. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Tomasz Gromadka, Kamil Błoch (współtwórcy spektaklu "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi")

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"Hamlet" w Dramatycznym. O balansowaniu na linie namiętności

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:50
"Hamlet" Szekspira zainauguruje obchody 70-lecia istnienia Teatru Dramatycznego w Warszawie. - To historia, która od czterech stuleci fascynuje ludzi i wciąga. Chcemy pokazać na czym polega jej uniwersalizm - mówi reżyser Tadeusz Bradecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy teatr wie, jak mówić do młodych? Jak ich przyciągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:11
Okazuje się, że tak! "Nina i Paul" - pierwszy spektakl w Teatrze Miejskim w Gliwicach dla młodzieży od razu został przyjęty entuzjastycznie przez nastolatków i widzów dorosłych.
rozwiń zwiń