Miesiąc Fotografii w Krakowie 2021

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 23:30
28 maja po raz 19. startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie. Jak podkreślają organizatorzy, formuła tegorocznej edycji będzie pod każdym względem otwarta: na nowe formy prezentacji, nową publiczność i nowe tematy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Maski teatr 1200.jpg
"Between/Pomiędzy". Ten festiwal przede wszystkim łączy

Dzięki zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z trwającą pandemią festiwal będzie się również odbywał w realu. - Organizowanie takiego wydarzenia wymaga elastyczności i reagowania na zmieniającą się sytuację. Byliśmy więc przygotowani na różne formy prezentacji prac - mówi organizatorka wydarzenia Joanna Gorlach. - Pandemia jednak nam uświadomiła jak bardzo ten festiwal jest potrzebny i potrzebne są spotkania artystów, kuratorów i publiczności. Na to stawiamy w tym roku. Czyli otwieramy się na wydarzenia lokalne, angażujące mieszkańców Krakowa, ale też przyjezdnych. Będą wystawy, spacery, dyskusje, rozmowy i wspólne fotografowanie.


Posłuchaj
11:35 Czwórka/Stacja Nauka - Miesiąc Fotografii w Krakowie 2021 12.05.2021.mp3 Z Joanną Gorlach rozmawiamy o Miesiącu Fotografii w Krakowie 2021 (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Atrakcji i wystaw podczas festiwalu będzie sporo. Jedną z ciekawszych będzie wystawa "Zmiennokształtny". - To bardzo ciekawy projekt Magdy Bogdańskiej, która pracuje nie tylko z obrazem, ale i dźwiękiem - opowiada gość audycji. - "Zmiennokształtny" to opowieść o zwierzętach, które szkolone, tresowane miały służyć człowiekowi podczas wojny.

Jest to próba przyjęcia innego punktu widzenia, która namawia do spojrzenia na historię z pozycji zwierząt. Ich cierpienia i tego jak je traktujemy. - Jest to też opowieść o tym jak powstaje archiwum, bo jest to zbiór blisko tysiąca niesamowitych fotografii dokumentalnych - zdradza Joanna Gorlach. - Wystawa będzie miała charakter instalacji dźwiękowo-wizualnej i będzie jej towarzyszyła publikacja z niesamowitymi historiami i opowieściami o zwierzętach, które razem z ludźmi walczyły w czasie wojny.


fotograf aparat 1200.jpg
Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę

Zobacz także:

Ważną częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie również Sekcja ShowOFF, która na dobre wpisała się w coroczny program festiwalu. - Całą swoją uwagę poświęcamy w niej debiutującym twórcom, którzy są dopiero na początku artystycznej drogi i szerokie uznanie mają jeszcze przed sobą - tłumaczy organizatorka wydarzenia. - W ramach otwartego konkursu każdy artysta może zgłosić się do dwóch projektów i przedstawić fotografie, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w formie indywidualnych lub zbiorowych wystaw. Po selekcji projektów oraz oficjalnym werdykcie jury, laureaci wraz z kuratorami rozpoczną prace nad prezentacją nagrodzonych projektów.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Gorlach (organizatorka wydarzenia)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"Życie zawieszone między czasem". Jacenty Dędek sfotografował polską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:00
Katarzyna Dędek i Jacek Dędek w podróż po polskiej prowincji wyruszyli w 2010 roku. Odwiedzili, sfotografowali i opisali 421 miasteczek i wsi "zawieszonych między czasem". - Okazało się, że takich miejsc pozostawionych samych sobie jest w Polsce cała masa - opowiada współautor albumu "Portretprowincji.pl".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Einstein i jego język. Słynny portret, który trafił do popkultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:18
Myśląc o naukowcu, przypominamy sobie ujęcie, na którym - patrząc prosto w obiektyw - wystawia język jak dziecko. Zdjęcie trafiło do świadomości zbiorowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych portretów Einsteina.
rozwiń zwiń