Śląsk - poetycko, muzealnie, teatralnie i orkiestrowo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:00
Kultura wraca do życia. Na Śląsku dzieje się dużo i to w każdej jej dziedzinie. Maciej Kędziora poleca najlepsze nadchodzące wydarzenia. 
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

Posłuchaj
07:50 czwórka stacja kultura 17.05.2021.mp3 Maciej Kędziora poleca najlepsze kulturalne wydarzenia na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Posłuchaj także
sidney lumet pap 1200.jpg
Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Śląsk od dziś żyje poezją. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. - Patron i temat tego Festiwalu to Tadeusz Różewicz. Jego osoba i twórczość, będzie takim patronem całości przemyśleń i dyskusji tego wydarzenia - mówi Maciej Kędziora, krytyk filmowy, student katowickiej filmówki. - Silesius to najważniejsza nagroda poetycka w naszym kraju. Wiele osób czeka na nią jako docenienie całości twórczości. Podczas festiwalu wspominamy Różewicza, będzie też wydarzenie nazwane "Odczyt Różewicza", usłyszymy różne interpretacje jego poezji, głosami przeróżnych osób. Na to wydarzenie czekam najbardziej - dodaje. 

Festiwal potrwa do 23 maja. W ramach jego wydarzeń nie zabraknie spotkań z poezją litewską, poezją Adama Zagajewskiego czy nowymi książkami na rynku wydawniczym. 

Zobacz:

Muzeum Śląskie zabiera swoich odwiedzających w świat "Drzeworytu ludowego - zaginionej sztuki?". - To zebrane prace z całej Polski, z całej historii drzeworytu na naszych ziemiach - mówi gość Czwórki. - Zobaczymy prace nie tylko z XVIII i XIX wieku, ale też dwudziestolecia międzywojennego, lat 70., czy późniejsze próby wskrzeszenia tej techniki - dodaje. 

Posłuchaj także
przyjaciele kolacja jedzenie relaks shutterstock Monkey Business Images.jpg
Włoska tożsamość - kuchnia, kino i piłka nożna

W Katowicach rozbrzmiewa muzyka klasyczna. - W ramach festiwalu Katowice Kultura Nauka NOSPR po raz szósty zaprasza do siebie najlepszych artystów i artystki, by zagrali najlepsze utwory muzyki klasycznie - mówi Maciej Kędziora. - W tym roku tematem przewodnim jest "Tęsknota i pragnienie" towarzyszące nam wszystkim w tym czasie - dodaje.

Czwórkowy gość zdradza, że 22 maja orkiestra wyjdzie przed gmach i będzie można posłuchać jej na żywo. 


Plenerowo zaprezentuje się też Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. - Aktorzy wyjdą na rynek by zaprezentować dwa spektakle: "Staś i zła noga", o chłopcu z niepełnosprawnością, który zmaga się z wykluczeniami, oraz "Żywoty Świętych Osiedlowych", spektakl będący symfonią miejską, w którym my, jako publiczność też weźmiemy udział. W tym przedstawieniu stajemy się sąsiadami aktorów. Wchodzimy w debatę o Katowicach - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, Filmawka.pl)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Pięć smaków w Twoim domu. Startuje nowa platforma filmowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:50
8 kwietnia w sieci rozpocznie działalność platforma Pięć Smaków w Domu. - Sukces ubiegłorocznej odsłony Festiwalu Pięć Smaków, która odbyła się online, zmobilizował nas do działania. Stworzyliśmy tę platformę, by każdy miał dostęp do osiągnięć azjatyckiej kinematografii - mówi Jagoda Murczyńska, współorganizatorka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2021. "Triumf różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 13:00
- Podczas ceremonii, która odbyła się w klimacie pierwszych gal, w pierwszych rzędach zasiedli chińska reżyserka Chloé Zhao, muzułmanin Riz Ahmed i czarna ekipa filmu "Judas and The Black Messiah". W tym roku Oscary stały się spectrum różnych ras, kultur i tradycji - opowiada krytyk Artur Zaborski.
rozwiń zwiń