Młoda widownia to widownia uczciwa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 15:49
Do księgarń trafiła najnowsza książka Andrzeja Maleszki „Tajemnica mostu”. Autor był gościem „Stacji Kultura”.
Audio

– Dzieci są bardzo krytyczne. To, co lubią, lubią i koniec – podkreśla Andrzej Maleszka. Reżyser, autor powieści „Tajemnica mostu” z serii „Magiczne drzewo”, był gościem Czwórki 10 listopada.

– Tego, co obejrzeliśmy w dzieciństwie, nie zapominamy, nawet jeśli bardzo chcemy. To w nas zostaje, buduje nas na przyszłość – zauważa Andrzej Maleszka. Jak zapewnia, dzieci – w przeciwieństwie do dorosłych – nie zapominają treści filmów i książek.

– Tworząc dla dzieci mam świadomość, że piszę nie tylko książkę, ale także życie. Nie tylko robię film, ale kształtuję wyobraźnię. To brzmi dumnie, ale tak naprawdę jest – przekonuje gość „Stacji Kultura”. – Mam nadzieję, że gdy za dziesięć lat pogadamy z dziećmi, które czytały tę książkę, okaże się, że pamiętają ją lepiej niż inne, do których lektury były przymuszane - dodaje. Pisarz uważa, że spadek czytelnictwa w Polsce wynika właśnie z faktu, że dzieci nie czytają książek, które naprawdę je interesują i których czytanie sprawia im przyjemność.

„Tajemnica Mostu” to opowieść o niesamowitej wyprawie dwojga przyjaciół, którzy na swej drodze napotykają dziesiątki przygód i zagrożeń. By zacząć życie od nowa i zapomnieć o przeszłości, wędrują do Wenecji. Szukają mostu o niezwykłych właściwościach: każdy, kto przejdzie po nim na drugi brzeg, zapomina o nieszczęśliwej miłości i złu, które go spotkało.

– Chciałem by była to powieść o cudowności życia dziecięcego – przyznaje autor książki i wyraża nadzieję, że dzieci pokochają „Tajemnicę mostu” tak, jak pokochały „Magiczne drzewo”.


Am

Czytaj także

Przekartkuj e-booka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:00
- To nie jest atak e-booków. Książki elektroniczne będą istniały razem z książkami drukowanymi - zapewniają księgarze nowych mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszport w egipskie zaświaty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:50
W Muzeum Brytyjskim trwa wystawa poświęcona tajemniczej Księdze Zmarłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczna paranoja Steffena Möllera

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 13:55
– Muzyka klasyczna jest mniej snobistyczna niż pop czy rock – przekonywał w „Stacji Kultura” Steffen Möller.
rozwiń zwiń