Film na weekend: "Wyprawa do dżungli, "Zielony Rycerz", "Old"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:00
Wielka przygoda w dżungli, kolejna wersja arturiańskiej legendy i nowy fim twórcy "Szóstego zmysłu". Premiery filmowe ocenia krytyk Łukasz Muszyński.
Zielony Rycerz  The Green Knight. Na zdjęciu: aktor Dev Patel
Zielony Rycerz / The Green Knight. Na zdjęciu: aktor Dev PatelFoto: Forum Film/mat. prasowe

Recykling według Disneya

- Żadna wytwórnia filmowa w takim stopniu jak Disney nie opanowała popkulturowego recyklingu, a "Wyprawa do dżungli" jest kolejnym na to przykładem - mówi gość Czwórki. - Film inspirowany jest jedną z atrakcji Disneylandu i można w nim znaleźć mnóstwo odniesień do klasycznych produkcji tego studia. Od "Afrykańskiej królowej" przez "Indianę Jonesa" aż po "Piratów z Karaibów". Ale ma też aspekt ludzki i to jest jego największą wartością.

Posłuchaj
14:14 CZWÓRKA Stacja Kultura - filmy 30.07.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

Główną bohaterką opowieści jest miłośniczka nauki Lily, która pragnie odnaleźć legendarne drzewo o niezwykłych właściwościach leczniczych, które mogłoby zmienić świat medycyny. W tym celu udaje się w podróż z Londynu do Amazonii, gdzie zatrudnia tajemniczego Franka. Im Lily i Frank są bliżej odkrycia tajemnicy zaginionego drzewa, tym usilniej los będzie ich wystawiał na coraz cięższe próby, kładąc na szali nie tylko ich życie, ale i całej ludzkości. W rolach głównych występują utytułowana aktorka Emily Blunt oraz Dwayne Johnson, gwiazda serii "Szybcy i wściekli".

Wyprawa do dżungli - zwiastun #1 [dubbing] / DisneyFilmy

Co kryje się za parawanem legendy?

"Zielony Rycerz / The Green Knight" w reżyserii Davida Lowery'ego to także filmowa podróż do czasów Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. - Ten film wyłamuje się z hollywoodzkiego pojmowania i przedstawiania legend arturiańskich. To produkcja skromna, kameralna i wyciszona - opowiada krytyk. - Głównym bohaterem jest bratanek króla Artura, który w Boże Narodzenie podejmuje misję zmierzenia się z Zielonym Rycerzem. "Zielony Rycerz" to trochę filmowa medytacja, trochę psychodeliczny trip, a trochę spojrzenie za parawan legendy. Do mnie nie do końca to trafia, ale doceniam starania.

Zielony Rycerz. Green Knight - zwiastun PL / forumfilmpoland

Nowy film M. Nighta Shyamalana

Tego lata do kin powraca M. Night Shyamalan - twórca m.in. "Szóstego zmysłu" i "Osady". "Old" to kolejny thriller, który wyszedł spod jego ręki i który opowiada historię grupy ludzi uwięzionej na tajemniczej wyspie, gdzie dochodzi do anomalii związanych z upływem czasu. - Shyamalan to bardzo nierówny reżyser, a jego nowy film to nie jest szczyt jego możliwości - dodaje rozmówca Kasi Dydo. 

Old - Official Trailer [HD] / Universal Pictures

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Filmowa "jazda bez trzymanki" i świat pełen wróżek - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 14:22
Choć pełnej oferty w kinach wciąż nie ma, sporo się jednak dzieje. Mamy m.in. "Nieobliczalnego", "Artemisa Fowla". W Czwórce premierowe filmy recenzował krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń