Galerie dookoła świata: manga, auta i superbohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:40
Raz w tygodniu dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska zabiera nas w podróż po najciekawszych wystawach na świecie. Tym razem zajrzeliśmy m.in. do Nowego Jorku, do Tokio i do Chicago.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ F-Stop boy

Posłuchaj
13:31 CZWORKA Stacja Kultura galerie 08 09 2021.mp3 Najciekawsze wystawy w światowych galeriach i muzeach poleca Ada Janiszewska (Stacja kultura/Czwórka) 

Szybcy i wściekli w Nowym Jorku

Jedno z najsłynniejszych muzeów sztuki nowoczesnej - MoMA w Nowym Jorku - przygotowało wystawę dla automaniaków. - Odkąd tylko się pojawiły, samochody zmieniły nasze wyobrażenia o mobilności, łącząc nas na duże odległości z coraz większą prędkością. Nic więc dziwnego, że autorzy wystawy postanowili uważniej przyjrzeć się pojazdowi, który zainicjował innowacyjne zmiany - nie tylko w obszarze technologii, ale też życia społecznego i kulturalnego - wyjaśnia autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - "Automania" przedstawia samochody i jako nowoczesne produkty przemysłowe, i jako ikony stylu. Bada również ich negatywny wpływ na drogi i ulice, zdrowie publiczne i ekosystemy planety.

Sprawdź także:

Manga w trójwymiarze

W mieszczącej się w Tokio Galerii Hidari Zingaro można oglądać prace japońskiego ilustratora, animatora i artysty koncepcyjnego, który działa głównie w branży gier komputerowych, pracował m.in. przy kultowym "Tekkenie". - Teraz Katsuya Terada pokazuje pierwsze trójwymiarowe prace modelarskie z brązu, nad którymi pracował przez ostatnie sześć miesięcy - opowiada Ada Janiszewska. - Jak podkreślał w jednym z wywiadów kurator wystawy: radość z obcowania z nową technologią i własnymi nowymi umiejętnościami napełniła nowe prace artysty świeżą radością i bardzo je zdynamizowała.

[BOOK FLIP] Katsuya Terada’s Real Size Art Book / Ed's Sketchbook

Z wizytą u superbohaterów

Fani uniwersum Marvela będą cieszyć się jak dzieci, kiedy tylko zobaczą, co przygotowało dla nich Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago. - Odwiedzający mają okazję, żeby zbadać pochodzenie kultowych postaci, takich jak Spider-Man, Black Panther, Hulk i Captain Marvel, i zobaczyć, jak ewoluowały wraz ze społeczeństwem w ciągu ostatnich 80 lat - zachęca rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Wystawa "Universe of Super Heroes" powstała jako hołd dla Marvela i prezentuje ponad 300 artystycznych obiektów, w tym oryginalne strony komiksów, rzeźby, interaktywne ekrany oraz kostiumy i rekwizyty z kinowych hitów tej wytwórni.

Explore the Chicago Museum of Science's new Marvel: Universe of Super Heroes exhibit / Planet Attractions

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 10:14

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:40
Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń