Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:40
Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
Wystawa Jenny Holzer w Muzeum Guggenheim w Bilbao
Wystawa Jenny Holzer w Muzeum Guggenheim w Bilbao Foto: LUIS TEJIDO/PAP/EPA

Posłuchaj
14:11 CZWÓRKA Stacja Kultura - galerie 04.08.2021.mp3 Najciekawsze wystawy online poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Aforyzmy świetlne Jenny Holzer

Instalacja Holzer dla Bilbao to dziewięć pionowych LED-owych szyldów, każdy o wysokości ponad 40 stóp, które wyświetlają aforyzmy w języku baskijskim, hiszpańskim i angielskim. Sentencje te - po raz pierwszy stworzone z myślą o zbieraniu funduszy na AIDS, w dzisiejszych czasach zyskują nowe znaczenie. "Wypowiadam twoje imię", czy "Ratuję twoje ubrania" przywołują uniwersalne tematy odnoszące się do katastrofy klimatycznej, pandemii, śmierci i straty.

Installation for Bilbao, with Marta Arzak / Museo Guggenheim Bilbao

Neron nieznany w Tate Modern

Mając 16 lat stanął na czele cesarstwa rzymskiego i przeszedł do historii jako tyran słynący z okrucieństwa, rozpusty i szaleństwa. Najnowsze badania naukowe kwestionują jednak ten wizerunek, co stało się punktem wyjścia dla twórców wystawy "Neron. The Man Behind The Myth". - Na podstawie 200 eksponatów możemy prześledzić historię Nerona - od dojścia do władzy, aż po upadek. Mamy też szansę przekonać się, jaki wizerunek Nerona ukształtowała popkultura. I wszystko to jest dostępne w sieci - podkreśla autorka cyklu Ada Janiszewska.    

Curators' tour of Nero: The man behind the myth / The British Museum

Kandinsky - od debiutu w Rosji do Bauhausu

W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky". - To okazja, żeby przyjrzeć się życiu artysty od debiutu w Rosji, aż po karierę wykładowcy w Bauhausie - opowiada Angela Lampe, kuratorka wystawy w Centre Pompidou. - Zobaczymy m.in. paryskie studio Kandynsky'ego fotografie, palety, pędzle. Zdigitalizowaliśmy 3700 dzieł malarza oraz jego osobistych zdjęć i dokumentów. Wszystko to udostępniamy teraz w sieci.  [WIĘCĘJ O WYSTAWIE DOWIESZ SIĘ TU>>>]

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 04.08.2021

Godzina emisji: 10:14

kul

Czytaj także

Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:00
Jak co tydzień Ada Janiszewska prezentuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie w muzeach, galeriach i centrach kultury na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń