Galerie na świecie i w sieci. Od pop-artu do historii ubioru

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:30
Tym razem wraz z Adą Janiszewską zapraszamy do Pittsburgha, Londynu, Nowego Jorku i Los Angeles.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Przegląd światowych galerii zaczynamy od "The Warhols collection" w Andy Warhol Museum w Pittsburghu, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł i archiwów Warhola.


Posłuchaj
14:36 Czwórka/ Stacja Kultura - galerie 29.09.2021.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na przegląd światowych galerii (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na pięciu piętrach zgromadzono prace artysty oraz jego prywatne przedmioty codziennego użytku. - W muzeum będziemy mogli zobaczyć prace artysty od lat 40. do jego śmierci, czyli 1987 roku. Na ekspozycji podziwiać można kultowe prace takie jak puszka zupy Campbell, portret królowej Elżbiety, słynną różową krowę czy grafikę Marylin Monroe - mówi Ada Janiszewska. - Warto zaznaczyć, że oprócz tego, że Warhol był prekursorem pop-artu, to także był artystą wielopłaszczyznowym. Tworzył też filmy i na wystawie można je także obejrzeć.


Źr. Youtube/A Visit to The Andy Warhol Museum


Przenosimy się do Los Angeles gdzie w David Kordansky Gallery można oglądać wystawę zatytułowaną "Black and Blue". - To duża wystawa artysty Rashida Johnsona, która prezentuje nowe dzieła, w tym obrazy, rzeźby z brązu, prace na papierze czy też jego film "35 ml" - mówi autorka cyklu. - Artysta od samego początku chciał prezentować swoje dzieła na wielu płaszczyznach, co mu się udaje. Bo zarówno jego rzeźby, filmy, jak i obrazy są niezwykle intrygujące, ciekawe i też, w jakiś sposób, ze sobą połączone.

Cykl "Black and Blue" artysta tworzył podczas pandemii. Przedstawił w nim takie emocje jak niepokój, zagubienie, izolacja. Magnetyczna mieszanka odcieni czerni i niebieskiego wciąga widza grą kolorów. - Można zobaczyć pociągnięcia pędzla, warstwy farby i jej strukturę, a dzieła kontemplować bez końca - mówi Ada Janiszewska.


Instagram David Kordansky Gallery


W Nowym Jorku natomiast wystawa "About Time: Fashion and Duration" w The Met. Przedstawia przekrój mody na przestrzeni półtora wieku. Wśród barwnych, pięknych kreacji można podziwiać stroje od największych światowych projektantów takich jak Dior, Gucci, Junya Watanabe czy Balenciaga. Wystawie przyświeca koncepcja Laduree Henriego Bergsona mówiąca o czasie trwania.

Exhibition Tour - About Time: Fashion and Duration with Andrew Bolton | Met Fashion


Victoria i Albert Museum w Londynie prezentuje z kolei kolekcję ponad 2000 par butów i ich historię na przestrzeni wieków. - Od butów konopnych znalezionych na starożytnym jedwabnym szlaku z pierwszego wieku przed naszą erą, przez weneckie buty na koturnach typowe dla szesnastego wieku, do awangardowych butów Alexandra McQueena z kolekcji Plateau Atlantis. Wszystko to można tam zobaczyć - mówi rozmówczyni Kasi Dydo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń