Wełniany płaszcz i sukienka z wiskozy. "Każdy materiał ma drugie dno"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:30
Tekstylia to podstawa modowej branży, tymczasem dla części konsumentów w ogóle nie ma znaczenia z jakiego materiału uszyta jest sukienka i ile procent wełny ma płaszcz. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Bawełna, len, jedwab to dzianiny, w których nasza skóra lepiej "oddycha" Katarzyna Zajączkowska

Tam, gdzie to możliwe, sięgaj po materiały naturalne

- Tkaniny, dzianiny, materiały to jest to, co leży u podstaw świadomych wyborów - uważa Katarzyna Zajączkowska, autorka podcastu "Odpowiedzialna moda". - W podstawowym podziale wyróżniamy włókna pochodzenia naturalnego i pochodzenia sztucznego.

Posłuchaj
12:44 [CZWORKA]Dajesz rade 4 grudzień 2020 tekstylia.mp3 Zrównoważone zakupy. Nie fason, lecz skład ma znaczenie (Dajesz radę/Czwórka)

Włókna naturalne pochodzą od roślin i zwierząt, a jak powstają włókna sztuczne? - Zwykle myślimy, że sztuczne to te gorsze. Ale nie do końca jest to prawda. Wiskoza, modal, lyocell to włókna półsyntetyczne i dla nas dużo lepsze od "klasycznych" syntetyków, takich jak poliester, poliamid, akryl, nylon - wyjaśnia wykładowczyni w krakowskich szkołach artystycznych. - Poliestru radziłabym nie dopuszczać blisko ciała, bo ma toksyczne właściwości - dodaje. 

Certyfikaty to jest coś, na co warto zwracać uwagę przy kupnie odzieży, żebyśmy wiedzieli czy płacimy za logo, czy za skład Katarzyna Zajączkowska

Srawdź także:

Każdy materiał ma drugie dno

Sztuczne włókna mają negatywny wpływ na organizm, te pochodzące z natury często są pozyskiwane w niehumanitarny i nieetyczny sposób. Warunki pracy w niektórych fabrykach bawełny są poniżej jakichkolwiek standardów, jeśli zaś chodzi np. o kaszmir - organizacja PETA informuje, że kozy himalajskie po ściągnięciu wełny tracą naturalną ochronę przed chłodem, często przeżywają szok i wpadają w traumę. - Coraz więcej marek działających w nurcie mody zrównoważonej stara się o odpowiednie certyfikowane tkaniny. Te certyfikaty mogą uwzględniać np. dobrostan zwierząt, albo fair trade - opowiada gość Czwórki. 

Jeśli słyszysz od sprzedawcy, że sukienka jest z "niegniotącego" się materiału, raczej jej nie kupuj. Zaszkodzi ci Katarzyna Zajączkowska

Moda w obiegu zamkniętym

Jeśli chodzi o przyszłość mody możemy być spokojni - kreatywność branży nie zawodzi. - Mamy wegańską skórę z ananasa, jedwab z roślin. Niestety na razie te materiały trudno znaleźć w masowej produkcji - podkreśla Zajączkowska. - Zrównoważone zakupy ciągle jeszcze wymagają cierpliwości i większych starań. Trzeba po prostu dłużej posiedzieć i pogrzebać w internecie. Najlepiej jednak by było, gdyby moda zaczęła funkcjonować w obiegu zamkniętym. Gdybyśmy nasze odzieżowe zasoby zaczęli wykorzystywać powtórnie - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Katarzyna Zajączkowska (wykładowczyni w krakowskich szkołach artystycznych oraz autorka podcastu "Odpowiedzialna moda")

Data emisji: 04.12.2020

Godz. emisji: 14.15

kul

 


Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaż mi swój ulubiony kolor, powiem ci kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:00
Kolory odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Mogą wpływać na nasz nastrój, mogą odmienić też wystrój pomieszczeń. Dlatego istotne jest, aby kolor wnętrz był właściwie dobrany pod nasze potrzeby.
rozwiń zwiń