Agnieszka Osiecka. Całe życie zapisane w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:03
Utwór "Małgośka", wyśpiewany przez Marylę Rodowicz, z tekstem Agnieszki Osieckiej zwyciężył w plebiscycie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. To nie jedyne słowa poetki, które zna większość z nas. 
Agnieszka Osiecka - była kwintesencją poezji, a wszystko czego się dotknęła zamieniało się w piosenkę.  Napisała blisko dwa tysiące znakomitych utworów śpiewanych przez gwiazdy polskiej estrady
Agnieszka Osiecka - była kwintesencją poezji, a wszystko czego się dotknęła zamieniało się w piosenkę. Napisała blisko dwa tysiące znakomitych utworów śpiewanych przez gwiazdy polskiej estradyFoto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

800px-Boznańska_Girl_with_chrysanthemums1200.jpg
Olga Boznańska. Portrety bez Photoshopa

"Małgośka" to tylko jedna z setek piosenek napisanych przez nią. Jej teksty trafiły do kultury i do języka. Agnieszka Osiecka przez 7 lat związana też była z anteną Polskiego Radia, gdzie prowadziła audycję "Radiowe studio piosenki". A poetką wcale nie chciała być, inne plany wobec niej miał także jej tata. 


Posłuchaj
17:48 Czwórka klucz kulturowy 26.12.2020 osiecka 15.09.mp3 O Agnieszce Osieckiej opowiada Beata Biały autorka książki "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie" (Klucz Kulturowy/Czwórka)

 


art-95lat-CD.jpg
95 lat Polskiego Radia. Jubileuszowy album z piosenkami wybranymi przez słuchaczy

- Agnieszka w ogóle nie planowała być poetką. Wg jej taty, miała zostać pływaczką, sportowcem. Sama chciała być filmowcem, skończyła reżyserię - mówi Beata Biały, autorka książki "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie". - Chciała tez być biologiem, pociągała ją kariera lekarza. Poezja dojrzała w niej znacznie później, choć pierwsze swoje wiersze pisała wcześnie. Miała 12 lat jak zaczęła pisać dzienniki i  już w nich pisała wiersze - przypomina. 

Korespondencja

Życie Agnieszki Osieckiej przypadło na czas bez telefonów komórkowych, maili, smsów. Ogromnie cennym doświadczeniem było dla niej pisanie listów, do których przywiązywała dużą wagę. 

- Agnieszka była w tych listach bardzo staranna - mówi gość Justyny Majchrzak. - Pasją tą dzieliła też jej koleżanka, Hanna Bakuła. Gdy były razem na wyjeździe, kupiły kartki do bliskich i przyjaciół. Wysłały je też do siebie nawzajem - dodaje. -

Nawyk korespondowania, namiętność korespondowania to był znak rozpoznawczy Agnieszki Beata Biały

Sprawdź także:


hącia_agata_510.jpg
Słowa, których nie znasz, a powinieneś

Agnieszka Osiecka listy pisała też ze swymi mężczyznami. - Jej listy wymieniane z Jeremim Przyborom to chyba najpiękniejsza korespondencja miłosna jaką widział świat - ocenia gość Czwórki. - Jak się czyta te listy, to aż ciarki przechodzą, są pełne namiętności, pełne pasji - dodaje. 

Miłości

Ojciec Agnieszki miał różne pomysły na swoją córkę. Zadbał by otrzymała staranne wykształcenie. Można było ją nazwać oczytaną erudytką, znała 5 języków. W szkole średniej jednak poetką najbardziej interesowali chłopcy. Dziś można powiedzieć, że temat mężczyzn w życiu Agnieszki Osieckiej to temat ocean.  

- Zakochiwała się szaleńczo, natychmiast, miłością gorącą. Potem zainteresowanie spadało i z miłości pozostawało nic - mówi Beata Biały. - Wiele osób ma różne opinie na ten temat. Niektórzy mówili, że panowie z czasem ją nudzili, inni nie dorastali do jej poziomu. Myślę, że była jedna miłość, która Agnieszce nie przeszła do końca życia, był to pewien dziennikarz, dużo od niej młodszy, któremu poświęciła tomik "Wada serca". Agnieszka kochała go bez pamięci, dla niego straciła głowę, poszła za nim jak w dym, on chyba nie był na to gotowy. Ale ona lubiła lecieć za czymś nieuchwytnym, to ją fascynowało. A jak już to miała, to traciła zainteresowania - dodaje. 


W mężczyznach Osiecka szukała jakiegoś takiego szaleństwa, to musiał być zły chłopiec, fajny na przygodę, ale nie na życie Beata Biały


Daniel Passent stworzył jej dobry stabilny dom, ale Agnieszka nie potrafiła w tym wytrzymać. Wśród mężczyzn życia Agnieszki Osieckiej Beata Biały wymienia m.in. Marka Hłasko, z którym poetyka była zaręczona, Jerzego Giedroycia, Wojtka Frykowskiego, z którym wzięła ślub w Zakopanem, Jeremiego Przyborę, czyli miłość trzymaną w tajemnicy. - Bliskim przyjaciele, ale nie mężczyzną życia był André Ochodlo, ciepło myślał o niej Andrzej Wajda - wymienia gość Czwórki. - Miała wyjść za mąż za filozofa Michała Kota... - dodaje.


Sprawdź także:

W piosenkach Agnieszki Osieckiej odnajdziemy niemal całe jej życie. Nie brakuje też wątków z życia jej koleżanek, jak np. Maryli Rodowicz. - Dziś jej przyjaciółki mówią o Agnieszce, że była oddana w przyjaźni, ale niewierna. Chciała dawać wszystko wszystkim, czasem po latach odzywała się na nowo. Lubiła być pomocna i usłużna, była skryta. Wybaczała, nie oceniała. Była powierniczką, a o sobie mówiła niewiele albo wcale - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Beata Biały (autorka książki "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie")

Data emisji: 26.12.2020

Godzina emisji: 15.09

pj

Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie pisał dla byle kogo. Jan Brzechwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:00
Kojarzony jest głównie z pełnymi humoru książkami dla dzieci, ale ma też w dorobku wiele utworów dla starszego czytelnika - satyry, przekłady i poezję liryczną. Jaki jest Jan Brzechwa w wydaniu dla dorosłych?
rozwiń zwiń