"Genialna przyjaciółka". Co zobaczymy w trzecim sezonie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 14:20
Do sieci trafił nowy sezon "Genialnej przyjaciółki" oparty na "Historii ucieczki" - trzeciej części bestsellerowego cyklu powieściowego włoskiej pisarki ukrywającej się pod pseudonimem Elena Ferrante. 
Genialna przyjaciółka - kadr z pierwszego sezonu serialu
Genialna przyjaciółka - kadr z pierwszego sezonu serialuFoto: mat prasowe

Życie jest powieścią

- Ferrante umie pisać, wie, jak opowiadać. Chociaż jej powieści są zanurzone w innej niż nasza kulturze, innej mentalności, świecie, który jest nam obcy, to pewne doświadczenia, aspiracje, żądze, które kierują bohaterami, są także wspólne nam Polakom, właściwie wszystkim ludziom - mówiła w Polskim Radiu italianistka Lucyna Rodziewicz-Doktór. Podobne zdanie na ten temat ma Kaja Klimek. - Nie dziwi mnie gigantyczny sukces "Genialnej przyjaciółki", bo ona wpisuje się w ten moment historyczny, w którym jesteśmy. Ważna jest przyjaźń, ważne jest siostrzeństwo i o tym właśnie pisze Ferrante. 

Edukacja emancypuje

"Genialna przyjaciółka" to historia trwającej sześćdziesiąt lat przyjaźni między dwoma kobietami. Kiedy nagle z życia jednej z nich znika ta druga, kobieta zaczyna opisywać historię ich wieloletniej przyjaźni. Akcja serialu toczy się w niebezpiecznym i jednocześnie magicznym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem. - Bohaterki funkcjonują w mocno patriarchalnym świecie. Mężczyźni są górą, kobiety pełnią rolę wspierających towarzyszek, ale to, co może je wyzwolić z tego układu, to edukacja. I ten wątek jest tu wyraźnie zaakcentowany - opowiada krytyczka filmowa. - Serial pokazuje jak różnie toczą się losy bohaterek, bo jedna z nich wybrała drogę edukacji, a druga drogę pracy. Elena idzie w stronę wielkiej powieści, a Lila zajmuje się zupełnie innymi, bardziej przyziemnymi rzeczami, choć pewnie też wolałaby się uczyć.

Posłuchaj
18:06 CZWÓRKA Stacja Kultura - seriale 29.03.2022.mp3 Krytyczka Kaja Klimek ocenia trzeci sezon serialu "Genialna przyjaciółka" (Stacja Kultura/Czwórka)

Co w trzecim sezonie serialu?

W trzecim sezonie Elena (Margherita Mazzucco) i Lila (Gaia Girace) są już dorosłymi kobietami, które próbują odnaleźć się w latach 70. Lila odeszła ze swoim małym synkiem od męża i tym samym zrezygnowała z wygodnego życia. Teraz zmuszona jest pracować jako zwykła robotnica w najtrudniejszych warunkach. Elena natomiast opuściła rodzinne strony, by studiować w Pizie. Jest autorką dobrze odebranej powieści, która utorowała jej drogę do lepszego świata. Bohaterki próbują ułożyć sobie życie w świecie pełnym nadziei, ale i niepewności, nieustannie połączone silną, choć skomplikowaną więzią. - To nie jest przyjaźń z Instagrama, tylko życióweczka - śmieje się rozmówczyni Kasi Dydo. - Bohaterki różnią się od siebie temperamentem i tym, jak nawiązują relacje z ludźmi. Dorastają w specyficznych warunkach, w przemocowym środowisku. Ale przyjaźń w jakiś sposób je ocala.  

GENIALNA PRZYJACIÓŁKA Sezon 3 | Oficjalny zwiastun| HBO GO | HBO Max Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 10.15

kul


Czytaj także

Nieśmieszna komedia, pytanie o zło w nas i arcydzieło - Kaja Klimek ocenia seriale

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:59
Serialowe wybory dorosłych widzów coraz częściej dotyczą animacji. By sprostać ich oczekiwanim platformy streamingowe prześcigają się w propozycjach. Najnowsza z nich "Hoops" raczej jednak nie będzie hitem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń