Galerie świata. Mediolan, Pekin i superbohaterowie w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:00
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy do Mediolanu, by poznać weneckie kobiety, do Pekinu, by zobaczyć tęsknotę i przyjaciół, a także do Londynu, by jeszcze lepiej zrozumieć superbohaterów z najsławniejszych komiksów. 
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami Foto: StockSnap/Pixabay

W Mediolanie w Museum Palazzo Reale czeka na nas wystawa "Tiziano e l'immagine della donna nel Cinquecento Veneziano". - Ta ekspozycja skupia się na grupie artystów weneckich z XVI wieku, szczególnie zainteresowanych przedstawianiem kobiecego piękna - mówi Ada Janiszewska. - W XVI wieku w Wenecji wizerunek kobiety nabiera znaczenia, jakiego być może nigdy wcześniej nie widziano w historii malarstwa. Wynika to z różnych czynników, takich jak obecność Tycjana i innych artystów pracujących w Wenecji - dodaje.

Reporterka zwraca uwagę na rolę kobiety w społeczeństwie weneckim. Tam panie były trochę inaczej traktowane, nie miały szczególnych praw, ale szczególne role, pełniły dostojne funkcje w społeczności - podkreśla. - Malarze tamtego czasu romantyzowali kobiety, kojarzyli je z miłością i poezją, ale też siłą, w jej romantycznym sensie - dodaje. 


Wyprawa do Pekinu to daleka podróż. Jednak strona internetowa Centrum Sztuki Współczesnej w Pekinie pozwala nam błyskawicznie odwiedzić wystawę "Your Friends". To ekspozycja cyklu portretów pionierskiego malarza nowego realizmu w Chinach Liu Xiaodonga. - Ta wystawa jest wynikiem pandemii i tęsknoty. Wszystkie portrety powstały w czasie szalejącej epidemii - opowiada reporterka. - Malarz prezentuje swoich najbliższych, matkę, przyjaciół. Do tych prac skłonił go dłuższy pobyt w Nowym Jorku, niemożliwość powrotu do domu. Namalowane postaci prezentowane są w przeróżnych przestrzeniach, w bardzo naturalnym środowisku - dodaje.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez UCCA (@ucca798)

W Londynie swoje kroki powinniśmy skierować do Foundling Museum, na ekspozycję "Superheroes, Orphans & Origins", aby zbadać reprezentację podrzutków, sierot, adoptowanych i wychowanków w komiksach, powieściach graficznych i sztuce sekwencyjnej z całego świata. Tam kuratorzy przypominają, że Superman z DC został znaleziony przez swoich przybranych rodziców, jest jednym z wielu sierot komiksowych bohaterów; rodzice Spider-Mana giną w katastrofie lotniczej; rodzice Batmana giną w napadzie ulicznym; a Czarna Pantera - której matka umiera wkrótce po porodzie, a ojciec zostaje zabity - znana jest jako "Król Sierot". Tu nie powinniśmy zapominać też o Xmanach, członkach Umbrella Academy. 

- Autorzy wystawy wskazują, jak wczesne doświadczenia życiowe superbohaterów wpływają na ich role i postawę, jaką przyjmują w swoim życiu komiksowym - mówi reporterka. - Na wystawie znalazły się także postaci z wczesnych komiksów prasowych, japońskiej mangi i współczesnych bohaterów powieści graficznych. Wystawione zostaną historyczne gazety, oryginalne dzieła sztuki i współczesne prace cyfrowe, a także przykłady międzynarodowych komiksów rzadko wystawianych w Wielkiej Brytanii - dodaje. 


Posłuchaj
11:22 czwórka stacja kultura 06.04.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o wystawach w Mediolanie, Pekinie i Londynie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Superheroes, Orphans & Origins: 125 years in comics/FoundlingMuseum


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 10.15

mat.pras./pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń