"Odwilż". Serial chłodu, mroku i Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 14:20
W serialu "Odwilż" widzów przeszywa przejmujący chłód i mrok. Gęsta mgła spowija wilgotny Szczecin, otula jego tajemnice i grzeszki. To klimat, który panuje w najnowszym serialu w reżyserii Xawerego Żuławskiego, do którego scenariusz napisała Marta Szymanek. 
Bartek Kotschedoff i Katarzyna Wajda w serialu Odwilż
Bartek Kotschedoff i Katarzyna Wajda w serialu "Odwilż"Foto: mat prasowe (fot. Krzysztof Wiktor)

- Xawery Żuławski jest reżyserem tej opowieści, ale historię napisała Marta Szymanek, scenarzystka, a wkrótce też reżyserka, która od dłuższego czasu związana jest z HBO - mówi Kaja Klimek. - Wcześniej pisała scenariusz wraz z Piotrem Szymankiem m.in. do "Watahy". To ona stworzyła Katarzynę Zawieję, aspirantkę z "Odwilży" - dodaje. 

Jak przypomina gość Czwórki, Xawery Żuławski zadebiutował "Chaosem", następnie zrealizował "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną", potem "Mowę ptaków" - bardzo interesującą wielowymiarową i eksperymentalną opowieść. - Jego twórczość zawsze jakoś pozostaje w kontrze czy dialogu z dokonaniami jego ojca, Andrzeja Żuławskiego - zauważa krytyczka. - Xawery Żuławski ma na swoim koncie też seriale i liczne współprace. Tu realizuje cały serial. Dostał scenariusz i Szczecin - dodaje. 

Mrok miasta

"Odwilż" pokazuje mroczne oblicze tego miasta. Akcja cały czas toczy się przy jakichś akwenach wodnych, na pojezierzu. Jest mrocznie i wilgotno. - Już "Rojst", "Klangor" czy "Jeziorak" udowodniły, że o mrok i wilgoć u nas nietrudno - podkreśla Kaja Klimek. - Tu Szczecin jest bardzo dobrze pokazany. Są doskonałe zdjęcia wykonane przez Tomasza Naumiuka. W warstwie wizualnej jest świetnie - ocenia. 

Ciekawostką jest, że w czołówce serialu wykorzystano piosenkę Billie Eilish

Mrok fabuły

Główną bohaterką odwilży jest wspomniana aspirant Katarzyna Zawieja. - To ona zostaje przydzielona do sprawy znalezionego na brzegu Odry ciała kobiety. Okazuje się, że ofiara krótko przed śmiercią urodziła dziecko. Jednak dziecka nigdzie nie ma. Trwają poszukiwania. Okazuje się, że ofiara jest córką prokuratora, granego przez Bogusława Lindę - opowiada gość Kasi Dydo. - Tu akcja się zagęszcza, ale głównym podejrzanym staje się mąż dziewczyny, z którym była w rozbracie, gra go Sebastian Fabijański. Pojawiają się nowi bohaterowie, sytuacja się rozrasta - dodaje. 

Wątek śledztwa nie jest jedynym w tym serialu. Sama główna bohaterka jest postacią z tajemnicą, z traumą, którą jest śmierć jej męża. - Jest tu też jej "policyjna" rodzina, jest ojciec, córka w wieku przedszkolnym - wymienia Kaja Klimek. - Widać, że w tym serialu prawda leży gdzieś bardzo głęboko i trzeba będzie ją odkrywać i wyławiać z odmętów Odry - dodaje. 


Posłuchaj
18:21 czwóka stacja kultura 07.04.2022.mp3 O serialu "Odwilż" opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nadzieja

W "Odwilży" panuje mroczny i ponury nastrój. Ludzie są smutni, mają smutek w oczach. W roli głównej występuje Katarzyna Wajda, której nie widujemy zbyt często na ekranie. - Ona ma w sobie siłę i zaciętość - ocenia gość Czwórki. - W dwóch odcinkach, które możemy oglądać, jest bardzo przekonująca - dodaje. 

Kaja Klimek liczy na przełamanie mrocznej fabuły. Kasia Dydo już dziś dopatruje się w "Odwilży" jasnych punktów, stawia na love story - na relację matki i córki. - Nawet tam, gdzie jest mrok, możemy szukać życia - podkreśla. - Ta mała dziewczynka, córka Zawiei, wprowadza trochę światła. Ma jasne włosy, jasne ubranka. Jest bardzo rezolutna - zauważa krytyczka. - "Odwilż" pokazuje drogę do tej relacji, matka walczy o jej utrzymanie - dodaje. 

Serial Xawerego Żuławskiego wpisuje się w konwencję crime drama, a polskie seriale od kilku lat lubią ten klimat. - Coraz lepiej nam to wychodzi - podkreśla gość Czwórki.


ODWILŻ | oficjalny zwiastun | HBO Max/HBO Max Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 07.04.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Nieśmieszna komedia, pytanie o zło w nas i arcydzieło - Kaja Klimek ocenia seriale

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:59
Serialowe wybory dorosłych widzów coraz częściej dotyczą animacji. By sprostać ich oczekiwanim platformy streamingowe prześcigają się w propozycjach. Najnowsza z nich "Hoops" raczej jednak nie będzie hitem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń