Filmy na Wielkanoc: "Aida, "Czego nauczyła mnie ośmiornica", "Ojciec"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 16:20
Od początku istnienia jedną z najważniejszych funkcji kina było dostarczanie widzom rozrywki. Ale także uczenie o świecie i skłanianie do refleksji. - Dziś to przede wszystkim domena dokumentalistów, ale i twórcy fabuł mają tu wiele do zaproponowania - przekonuje krytyk filmowy Łukasz Muszyński.  
Aida, reż. Jasmila banić. Na zdj. Jasna Djuricic
"Aida", reż. Jasmila Žbanić. Na zdj. Jasna DjuricicFoto: Gutek Film / mat. prasowe

"Kto nie pamięta historii, jest skazany na jej ponowne przeżycie"

Jasmila Žbanić urodziła się w Jugosławii w 1974 roku. W swoim najnowszym filmie powraca do jednej z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy - masakry w Srebrenicy. - "Aida" to jeden z najmocniejszych filmów tego roku. Ogląda się go jak dreszczowiec, z mocno zaciśniętym gardłem - przekonuje krytyk Łukasz Muszyński. - Główną bohaterką jest nauczycielka i tłumaczka, która próbuje scalić świat, zapobiec zagładzie. To z jej punktu widzenia oglądamy wydarzenia, które doprowadziły do jednego z największych w historii ludobójstw. "Aida" nie jest filmem o wojnie, tylko o cywilach. Chciałbym wierzyć, że sztuka jest w stanie zmieniać świat, dlatego film Žbanić powinien być pokazywany w szkołach średnich, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.  

Aida (2020) zwiastun PL | Gutek Film

Posłuchaj
18:48 CZWÓRKA Stacja Kultura - filmy 15.04.2022.mp3 Świąteczne propozycje filmowe od krytyka Łukasza Muszyńskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

Nauka, którą kończymy z uśmiechem na ustach

"Czego nauczyła mnie ośmiornica" to nagrodzony Oscarem dokument przyrodniczy w reż. Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda. Film opowiada historię nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów. 10 lat temu Craig Foster zaczął samodzielnie nurkować z maską (i bez kombinezonu!) w zimnych wodach Atlantyku u brzegów południowej Afryki, niedaleko swojego domu. Codzienne pływanie było dla niego jak psychoterapia, dzięki której odzyskiwał siły po kryzysie egzystencjalnym. Pewnego dnia rozpoczął obserwację młodej ośmiornicy. Ośmiornica zaczęła dzielić się z Fosterem tajemnicami swojego życia, a on sam poznawał zasady rządzące dzikim światem oceanu. - To dowód, że relacja między człowiekiem a dziką naturą jest możliwa. Co więcej - człowiek może wejść w świat dzikiej przyrody bez naruszania ekosystemu i bez niszczenia go - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Pokojowa koegzystencja jest najskuteczniejszym sposobem na to, żebyśmy zachowali naszą planetę dla przyszłych pokoleń.

Ośmiornica, nauczycielka życia (My Octopus Teacher) - trailer | Millennium Docs Against Gravity

Żałoba po kimś, kto żyje, a już go nie ma

W filmie "Ojciec" Floriana Zellera laureatka Oscara, Olivia Colman, gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Anna widzi, jak ojciec powoli gaśnie. - To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości. I o żałobie po kimś, kto fizycznie żyje, oddycha, a jednak bezpowrotnie zgasł i zniknął - opowiada Łukasz Muszyński. - Film jest głęboko humanistyczny, ale nie "wlewa ciepełka", nie daje nadziei, że wszystko będzie dobrze. To nie jest pokrzepiająca opowieść o triumfie człowieka nad chorobą.  

Ojciec - Zwiastun PL (Official Trailer) | Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Król Lew" - powrót legendy w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:00
Recenzenci filmowi i krytycy są podzieleni. Jedni są zachwyceni nową odsłoną animacji "Król Lew", inni wolą pozostać przy wersji z 1994 roku. Po której stronie stoi Łukasz Muszyński?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buñuel, Saura, Neville, Berlanga - Hiszpanie ciągną nas do kina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
- Już po raz czwarty przygotowujemy nasz przegląd. Staramy się za każdym razem pokazać takich reżyserów, których być może polska publiczność zna, jak Luis Buñuel i Carlos Saura, ale też sięgamy do mniej znanych nazwisk: Luis García Berlanga, Edgar Neville, Fernando Fernán Gómez czy Juan Antonio Bardem - mówi Kinga Kowalska organizatorka cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.
rozwiń zwiń