Galerie świata. Londyn, Sztokholm, Oslo i Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 14:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, w Sztokholmie, Oslo i Nowym Jorku.  
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami Foto: StockSnap/Pixabay

Na początek udajemy się do Londynu, gdzie w Victoria & Albert Museum można podziwiać oszałamiającą kolekcję strojów ślubnych. Ekspozycja obejmuje pięć wieków i dzieła kluczowych projektantów. - Zobaczymy ekstrawaganckie, skromne, kanciaste, eleganckie projekty w czystej bieli, ale także odważnych kolorach, nawet czarnym i czerwonym - mówi Ada Janiszewska. - Ta kolekcja jest wyrazem przemian społecznych i krawieckich na przestrzeni wieków.

Na stronie muzeum można poznać historię każdej z tych wyjątkowych kreacji, ich symbolikę, zamysł projektanta, a także poznać sylwetki osób, dla których zostały stworzone.  


Źr. Facebook/Victoria & Albert Museum

Przenosimy się do Sztokholmu, gdzie w Livrustkammaren Museum można oglądać niezwykłą wystawę "Royal history, manga style". Dzięki tej ekspozycji poznamy szwedzkich członków rodziny królewskiej - w stylu mangi. - Zobaczymy między innymi, jak dziewięć kostiumów z Królewskiej Zbrojowni jest prezentowanych obok wielu wielkoformatowych rysunków mangi autorstwa Nosebleed Studio - opowiada nasza reporterka. - Kolektyw czerpie inspirację z norweskich royalsów, aby tworzyć pełną przygód prezentację w duchu japońskiego komiksu.

 

Źr. Facebook/Livrustkammaren

Pozostajemy w Skandynawii i przenosimy się do Oslo, gdzie w Narodowym Muzeum Architektury można zobaczyć, jak się przenika "Skandynawski i amerykański design, 1890-1980". - Wystawa bada sto lat projektowania, które rozwinęło się dzięki spotkaniom i wymianie między Skandynawią a USA, nie tylko materiałami, projektami, ale i ludźmi - wyjaśnia autorka cyklu. - Ta historyczno-designerska podróż objazdowa śledzi wielką emigrację z Norwegii i sąsiednich krajów pod koniec XIX wieku oraz wynalezienie terminu "Skandynawski Design" w latach 50. XX wieku. Wielu architektów wtedy wyjeżdżało do USA w poszukiwaniu inspiracji i nauki fachu. Które to przenosili na własny grunt. Wystawa obejmuje wzornictwo przemysłowe, zabawki, projektowanie graficzne, tekstylia i meble.

 Źr. Facebook/Narodowe Muzeum Architektury w Oslo


Przenosimy się za ocean, gdzie w nowojorskiej Galerii Marinaro można oglądać wystawę "Materiał Girl" Elaine Reicher. To szeroko zakrojona eksploracja relacji między tkaniną a malarstwem, poprzez blisko pięćdziesiąt prac, które powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Cała wystawa opiera się na charakterystycznym dla artystki hafcie, ale rozszerza się w przestrzeni, bo są to prace wieloformatowe. – Można podziwiać hafty cyfrowe, ale także ręczne w stylu salonowym. W pracach Reicher można znaleźć odniesienia do największych malarzy, takich jak Chagall, Picasso czy Pollock - mówi Ada Janiszewska. - Możemy zagłębić się w sztukę tworzenia haftu, które w połączeniu z malarstwem klasycznym tworzy artystyczny miszmasz, który bardzo lubię.


Źr. Facebook/Marinaro


Posłuchaj
12:12 Czwórka/Stacja Kultura - światowe wystawy 20.04.2022.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na cotygodniowy przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń