Winylowe białe kruki - "Purple Rain" Prince and The Revolution w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 15:50
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest Prince and The Revolution i ich album "Purple Rain". - "Purple Rain", to tytułowy numer z albumu Prince’a i jedna z najpiękniejszych ballad lat 80. - mówi dziennikarz. - Ta płyta wywindowała artystę na szczyty popularności.     
Purple Rain Prince and The Revolution - okładka płyty
"Purple Rain" Prince and The Revolution - okładka płytyFoto: shutterstock/Blueee77

Olbrzymi sukces Prince'a

Prince and The Revolution nagrali album "Purple Rain" w 1984 roku. Album jednocześnie stanowił soundtrack do tak samo zatytułowanego filmu, w którym zagrał Prince. "Purple Rain" był pierwszym amerykańskim numerem jeden artysty na liście "Billboardu". 

- "Purple Rain" to wielki sukces Prince’a. Artysta zgarnął za album wiele nagród. Nie tylko płyta zdobyła dwie nagrody Grammy, w tym za najlepszy soundtrack, ale także Oscara za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową - opowiada dziennikarz. - Album wszedł na szczyty Billboardu i utrzymywał się tam przez sześć kolejnych miesięcy. Jest to bez wątpienia największy komercyjny sukces amerykańskiego muzyka.


Mieszanka wybuchowa

Jak mówi rozmówca Kasi Dydo, na płycie znajdziemy dużą dawkę elektrofunku, bardzo dużo R&B, pop, ale także dużo gitarowego grania w wykonaniu Prince’a. - Był on nie tylko świetnym wokalistą, ale także doskonałym gitarzystą. Z pewnością w każdym z tych gatunków wokalista czuje się znakomicie, dlatego ta płyta jest tak genialna - opowiada Damian Sikorski. 

Szóste studyjne wydawnictwo Prince'a w USA sprzedało się w ponad 13 milionach egzemplarzy, co dało mu status diamentowej płyty. Na świecie kupiono ponad 22 mln kopii dzieła.

W nagraniu artyście towarzyszą znakomici muzycy. "Książę" nagrał piosenki z towarzyszącym mu wtedy zespołem The Revolution. Prince uwielbiał kobiety w swoim zespole, przy nim wypłynęły artystki, które później zrobiły solowe kariery.


Źr. Youtube/Prince - Purple Rain (Official Video)

Książę i Król

W 2012 roku album został ogłoszony przez Slant Magazine drugim pod względem jakości albumem lat 80., przegrał tylko z "Thrillerem" Michaela Jacksona- Prince rywalizował z królem muzyki pop, czyli Michaelem Jacksonem. To oni w latach 80. wytyczyli ścieżkę muzyki pop. Pokazali, jak powinno się ją tworzyć - tłumaczy Damian Sikorski. - Ich twórczość ma ogromny wpływ na dzisiejszych artystów i niezmiennie inspiruje kolejne pokolenia.  

Dorobek artystyczny Prince’a jest ogromny. Zostało wiele niepublikowanych utworów, niektóre z nich pojawiły się na wydanych po śmierci artysty płytach.


Posłuchaj
11:50 _PR4_AAC_ purple rain_ 2022_09_13-11-10-18.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Purple Rain" Prince and The Revolution (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "So" Petera Gabriela w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:50
- "So" Petera Gabriela, to absolutnie genialny album - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt lat 80. według magazynu Rolling Stone.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "1976: A Space Odyssey" Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:30
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "1976: A Space Odyssey" nagrany przez Zbigniewa Wodeckiego i Mitch & Mitch. - Jest to album na światowym poziomie. Warto po niego sięgać - mówi dziennikarz.
rozwiń zwiń