Wystawy na świecie: Monet, Mitchell, Donovan i Sokhanvari

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 15:00
Co łączy wybitnego francuskiego impresjonistę Claude’a Moneta z Joan Mitchell - współczesną amerykańską malarką i graficzką? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć twórcy nowej wystawy w Fundacji Louis Vuitton w Paryżu.
Prace Claudea Moneta, pokazywane na wystawie w The Museum of Fine Arts w Bostonie
Prace Claude'a Moneta, pokazywane na wystawie w The Museum of Fine Arts w BostonieFoto: Luke W. Choi/Shutterstock.com

Taki pejzaż. Monet i Mitchell

"Monet - Michell" to prezentacja niemal 40 obrazów Claude’a Moneta - między innymi słynnego cyklu "Lilie wodne" - oraz 80 dzieł Joan Mitchell, w tym obrazów z serii "Big Valley". To także pierwsza retrospektywa poświęcona Joan Mitchell w Europie od 30 lat. Kuratorzy podkreślają, że dzieła obu artystów były często porównywane, ale do tej pory nigdy nie zostały wystawione razem. - Na czterech piętrach budynku Fundacji prezentowane są aż cztery wystawy. Wszystko rozpoczyna się w piwnicy, od retrospektywy Mitchell, która pozwala nam odkryć to, w jaki sposób artystka inspirowała się twórczością Moneta - opowiada autorka cyklu "Najciekawsze wystawy na świecie" Ada Janiszewska. - Ale najciekawsza wydaje się część, w której wystawiono dzieła obu artystów, aby ukazać "artystyczny dialog" pomiędzy XIX-wiecznym impresjonizmem Moneta i XX-wiecznym ekspresjonizmem Mitchell. Zwłaszcza że nigdy wcześniej nie miało to miejsca. Choć każdy z twórców reprezentuje różną epokę, to, co ich łączy, to wspólne inspiracje, podobny styl oraz zamiłowanie do monumentalnych dzieł. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2023 roku. 

Expositions "Monet - Mitchell" | Fondation Louis Vitton

Soheila Sokhanvari i ikony irańskiego feminizmu

Prace urodzonej w Iranie Soheili Sokhanvari można podziwiać w Barbican w Londynie. Na wystawie "Rebel, Rebel" zobaczymy miniaturowe portrety feministycznych ikon z przedrewolucyjnego Iranu. Ekspozycji towarzyszy ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez Mariosa Aristooulosa, na której znalazły się utwory kultowych irańskich piosenkarek z tamtego okresu. - Soheila Sokhanvari pokazuje kobiety, które pod wpływem zachodniej kultury wytyczyły nową ścieżkę, która niestety po rewolucji w Iranie nie jest już możliwa do realizacji w ich ojczyźnie - wyjaśnia dziennikarka Czwórki. - Sokhanvari postanowiła przekształcić galerię Barbican w przestrzeń poświęconą tymże kobietom. Przestrzeń została ręcznie pomalowana przez artystkę w geometryczne wzory oparte na tradycyjnym islamskim wzornictwie. Zwieńczeniem wystawy są ekstrawaganckie lustrzane rzeźby z wewnętrznymi projekcjami z Filmfarsi, czyli kinematografii irańskiej. 

Studio visit: Soheila Sokhanvari | Barbican Center

Donovan - urzekający ilustrator mody

Bill Donovan to znany amerykański artysta mody, którego wpływ wykracza daleko poza normalne sfery dokumentacji mody i który jest legendą w swojej dziedzinie. Donovan - uznawany na całym świecie za najbardziej eleganckiego i urzekającego ilustratora mody swojego pokolenia - doczekał się własnej wystawy. Sztukę elegancji można oglądać w Gray MCA w Bath.

Bill Donovan - The Art of Elegance |Gray MCA


Posłuchaj
15:02 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 12.10.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych wystawach w muzeach i galeriach na świecie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

Galerie na świecie: Andy Warhol, Virgil Abloh i Jan Vorisk

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 18:40
Nowa sztuka chińskich artystek, "towarowy fetyszyzm" Jana Voriska, historia motoryzacji według Warhola i hołd dla myśli twórczej Virgila Abloha - o nowych wystawach w sieci oprowadza dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń