Magdalena Różczka: praca z Lechem Majewskim to była duża przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 14:15
Do kin wchodzi film Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna". Obraz jest osobistą opowieścią reżysera i refleksją o młodości upływającej w mrokach PRL. Magdalena Różczka wciela się w rolę matki reżysera. - Poznając Lecha Majewskiego, czułam się jak na początku mojej drogi, że coś super mnie spotyka - mówi aktorka w Czwórce. - Bardzo się z tego cieszyłam.
Magdalena Różczka
Magdalena RóżczkaFoto: PAP/Łukasz Gągulski

"Brigitte Bardot cudowna" jest pierwszym wyraźnie autobiograficznym filmem Lecha Majewskiego i jego osobistym pamiętnikiem dojrzewania na przełomie lat 50. i 60. - Z Lechem Majewskim pracuje się jak z artystą totalnym, który na wszystkim się zna. Ma wizję każdego kadru, postaci i jak ją grać - mówi aktorka. - Jest też przestrzeń na aktorską interpretację. To jest niezwykła przyjemność.

Film "Brigitte Bardot cudowna" opowiada o rzeczywistości w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama jako pilot bronił Anglii podczas II wojny światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo, czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku. Tymczasem oglądając w kinie "Pogardę" Jeana-Luca Godarda, przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot i jej świata gwiazd filmu i muzyki.

Magdalena Różczka w filmie wcieliła się w rolę mamy Lecha Majewskiego, co - jak podkreśla - było dla niej niezwykłym przeżyciem. Spotęgował to dodatkowo fakt, że oryginalna sukienka mamy reżysera okazała się idealnie pasować na sylwetkę aktorki. - Mama ze scenariusza była po prostu kochającą mamą, wspaniałą, wpatrzoną w swoje dziecko, chroniącą je przed całym złem świata - Magdalena Różczka. - Troszeńkę grałam swoją mamę, jego mamę, samą siebie. Myślę, że to była fajna mama.


W filmie "Brigitte Bardot cudowna" wystąpili m.in.: Weronika Rosati, Andrzej Grabowski, Tomasz Sapryk i - w tytułowej roli - Joanna Opozda. Aktorka została do niej wybrana spośród międzynarodowej konkurencji przez samą Brigitte Bardot.

- Z Joanną na planie spotkałyśmy się raz i jestem szczęśliwa. Mimo że nie grałam wtedy, całą noc spędziłam z nią i Weroniką Rosati. Fajnie gadałyśmy i marzłyśmy - śmieje się aktorka. - Recenzenci mówią, że ta rola może być dla Joanny przepustką do międzynarodowego świata filmu. Trzymam kciuki, bo jest piękna i zdolna. Byłoby super.  

Posłuchaj
18:03 Czwórka/Stacja kultura - Magda różczka 20.10.2022.mp3 Magdalena Różczka o filmie Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" i nie tylko (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Magdalena Różczka angażuje się w akcje charytatywne. - Po raz piąty zrobiliśmy kalendarz dla Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Jest to piękny kalendarz, więc namawiam do zakupu - tłumaczy Magdalena Różczka. - Do Ośrodka trafiają maleńkie dzieci, które z jakichś względów nie mogą być wychowywane przez rodziców, często mają po dwa, trzy dni. Mogą tam być do roku i czekają, żeby jak najszybciej trafić do rodzin, które otoczą je miłością. Wspieram Fundację Rodzin Adopcyjnych i ich program.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magdalena Różczka

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kd/kor

 

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń