Science fiction. Filmy, które przepowiedziały przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 17:30
Nowe technologie, które do niedawna oglądaliśmy tylko w filmach, towarzyszą nam już na co dzień. Jak choćby wielkoformatowe, spersonalizowane reklamy z "Raportu mniejszości" z 2002 roku czy autonomiczny samochód z "Pamięci absolutnej", nad którym pracują teraz naukowcy. 
Rutger Hauer w filmie Blade Runner z 1982 roku. Reżyseria: Ridley Scott.
Rutger Hauer w filmie "Blade Runner" z 1982 roku. Reżyseria: Ridley Scott. Foto: PAP/Photoshot/PictureLux

- Twórcy filmowi, którzy realizują obrazy z gatunku science fiction, bardzo uważnie obserwują to, co dzieje się w nowych technologiach, i tylko wzbogacają swoją fantazją wizje przyszłości - mówi dr Małgorzata Bulaszewska, filmoznawczyni z Uniwersytetu SWPS. 

Kubrick wymyślił Skype'a?

Klasycznym przykładem jest "Łowca androidów" z 1982 roku. Reżyser Ridley Scott wspomagany wizją pisarza Philipa K. Dicka "przewidział" obecność cyfrowych billboardów i latających aut, które już teraz, w wersji testowej, pojawiają się w krajach arabskich - mówi Krzysiek Grudziński, reżyser i producent gier komputerowych  oraz filmów z Warszawskiej Szkoły Filmowej.  - Bohaterowie "Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka porozumiewali się za pomocą komunikatora, który mógł być prototypem Skype’a. Co prawda nie możemy powiedzieć, że to Kubrick go wymyślił, niemniej jednak wizja, w której osoby porozumiewają się ze sobą na odległość i jednocześnie widzą się na ekranie, jest jego autorstwa.

Jetsonowie - rodzinka przyszłości

W filmie "Truman Show" z 1998 roku mamy do czynienia ze światem reality show, które wówczas nie było tak popularnym zjawiskiem, jak jest teraz. Warto też zwrócić uwagę na bajkę dla dzieci "Jetsonowie". - Serial, który trafił do telewizji w 1962 roku, fantastycznie pokazywał świat przyszłości. Jego akcja toczyła się w XXI wieku, a bohaterowie żyli w świecie, w którym technologia ułatwiała ludziom życie. Jetsonowie mieli sprzątające roboty, futurystyczne samochody, maszyny, które przygotowują obiady. Część z tych przedmiotów na stałe zagościła w naszych domach - samosprzątające odkurzacze czy zmywarki  - opowiada dr Bulaszewska.

Theme Song | The Jetsons | Warner Archive

Sprawdź także:

Jak wizje z "Black mirror" realizują się w życiu?

- Dla mnie ważnym serialem jest "Black mirror", a jednym z najmocniejszych odcinków ten, w którym główny bohater jest ścigany przez sforę wojskowych psów-robotów. Niewiele później takie psy pojawiły się w ofercie jednej z firm, która produkuje rzeczy dla amerykańskiego wojska. W serialu wydawało się, że to przerażająca wizja, która szybko "urzeczywistniła się" w codzienności - zaznacza Grudziński.

Black Mirror - Season 3 | Official Trailer [HD] | Netflix

Z "Terminatora" na murawę

Nowe technologie wkraczają także do takiej dziedziny jak zdrowie i też są pokazywane na ekranie. Egzoszkielet, który znamy z "Terminatora" czy z "Matrixa", pojawia się także w "Elizjum", a w 2014 roku został zaprezentowany na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, na których pierwsza piłka została kopnięta przez nastolatka, który cierpiał na paraliż spowodowany uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Młody piłkarz został wyposażony w egzoszkielet, który umożliwił mu poruszanie się i samodzielne ruchy nóg.

Posłuchaj
05:19 CZWÓRKA Stacja Kultura - sf 24.10.2022.mp3 Jak filmowcy przepowiadają przyszłość? (Stacja Kultura/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 10.43

kul/kor

Czytaj także

Batman mógłby być dziadkiem Małej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 14:15
Batman pierwszy raz pojawił się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics, w maju 1939 roku. Od tamtej pory jest stale obecny w uniwersum amerykańskich superbohaterów. Cały czas jest człowiekiem i walczy ze złem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samiec alfa w kosmosie. Jaki jest nowy "Buzz Astral"?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 19:20
- Nadal ma błysk w oku i hollywoodzki uśmiech, ale to już nie ten typ z "Toy Story" – śmieje się krytyk Łukasz Muszyński. - W nowej odsłonie przygód Buzz Astral pręży muskuły, mówi o honorze. Ale ma być "prawdziwszą" wersją siebie.
rozwiń zwiń