Literackie piractwo. Legalnych źródeł jest mnóstwo - nie trzeba kopiować bez zgody autora

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 13:32
Znamy wyniki raportu dotyczącego nielegalnego udostępniania książek w sieci. Niestety liczby są zatrważające - aż 25 procent osób, które zadeklarowały, że czytają e-booki i słuchają audiobooków, przyznało się, że pobiera pliki nielegalnie. 
Rynek książek wciąż walczy z piractwem
Rynek książek wciąż walczy z piractwemFoto: shutterstock/Ekaterina Pokrovsky

Raport o piractwie literatury w sieci opracowany na zlecenie Lubimyczytać.pl. Internauci, którzy wzięli w nim udział, odpowiedzi udzielali anonimowo i dobrowolnie. Izabela Sadowska, ekspertka serwisu, uważa, z pewnością nie wszyscy odpowiedzieli zgodnie z prawdą. - Na pewno skala zjawiska nielegalnego pobierania plików z sieci jest większa, bo nie wszyscy się przyznają - mówi. - Piracenie książek to zjawisko ogólnoświatowe. Dotarliśmy do raportów z rynku amerykańskiego, które pokazują, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku odnotowano przeszło 130 miliardów wejść na strony, które nielegalnie udostępniają treści. To potężna liczba - dodaje. 

Wśród statystyk dotyczących sieciowego piractwa królują seriale. To te nielegalnie udostępnione pliki pobierane są najczęściej, zaraz na drugim miejscu są książki i czasopisma, a wśród nich mangi i komiksy. Wydaje się, że światy muzyki i filmu, poradziły sobie z tym nielegalnym procederem, z pewnością nie jest on już tak dotkliwy dla branży, jak kilka lat temu.

Kto jest piratem dziś?

Zgodnie ze stereotypem pirat jest osobą młodą, niewyedukowaną, która niewiele zarabia i nie szanuje prawa. Jednak badania mówią coś innego. - Okazuje się, że przy piractwie grupa wiekowa nie ma znaczenia. W każdej są piraci, choć przeważają uczniowie szkół średnich i studenci - mówi gość Kasi Dydo. - Z raportu wynika też, że piratami są często osoby starsze, które nie mają świadomości, że piracą. Otrzymały czytnik od dzieci czy wnuków i pobierają pliki, które znalazły w przeglądarce. Te osoby nie mają wiedzy, że to proceder nielegalny - dodaje. 

Ciekawym zjawiskiem uchwyconym w wynikach raportu, jest grupa ludzi, która korzysta z literatury z legalnych źródeł - kupując ją lub wypożyczając, ale jednocześnie pobiera pliki nielegalnie. - Niektórzy mówią, że gdy nielegalnie pobrana książka im się spodoba, to ją kupują. To nie jest w porządku - ocenia Izabela Sadowska.  W przypadku e-booków i audiobooków ich dystrybutorzy naprawdę udostępniają obszerne fragmenty dzieł, czasem nawet 10 procent książki, 2-3 rozdziały. Coraz popularniejsze są też streamingowe platformy abonamentowe. Legalnych możliwości jest wiele - dodaje. 


Posłuchaj
15:12 czwórka stacja kultura 15.11.2022.mp3 Kto jest współczesnym piratem? I jak położyć kres temu zjawisku? (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Wśród ściąganych pozycji na szczycie znajdują się popularne wydania, nowości, dalej są kryminały, fantastyka i komiksy, niżej literatura piękna. Autorzy raportu przyznają, że tu zaskoczenie nie ma. 

Co mówi prawo?

W polskim prawie wciąż obowiązuje zapis o "dozwolonym użytku", co często nie pozwala skutecznie walczyć z piractwem. - Pobierając plik z internetu - dla siebie - nie popełniamy przestępstwa - przyznaje gość Czwórki. - Jednak udostępniając ten plik grupie ludzi, już przestępstwo popełniamy. Pobierając plik, przyczyniamy się do rozpowszechniania pirackich treści, ale nikt nas jako pojedynczej osoby nie będzie ścigać - dodaje. - Gdy plikiem podzielimy się z grupą, to możemy za ten występek odpowiadać karnie. 

Izabela Sadowska podkreśla, że miejsca z nielegalnymi treściami w ogóle nie powinny istnieć, a szczególne znaczenie ma tu edukacja. - Powstało stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie, które ściga internatów i grupy w mediach społecznościowych, gdzie pliki udostępniane są nielegalnie - mówi specjalistka. - Te grupy są zgłaszane, blokowane - dodaje. 

W tym kontekście widać konieczność zmian prawa, ale też dostępności książek, edukacji. - Rynek książkowy jest mniejszy od serialowego, zmiany zachodzą wolniej. Teraz ważne jest, byśmy mówili o problemie piractwa, uświadamiali czytelników - wyjaśnia gość Czwórki.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Izabela Sadowska (Lubimyczytać.pl)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 11.13

pj/kor

Czytaj także

"Migranci" - ilustrowana opowieść o ucieczce i indywidualnych historiach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 13:00
Issa Watanabe swoją ilustrowaną książką dla dzieci pt. "Migranci" poruszyła świat dorosłych czytelników. W Polsce opowieść, przypadkowo, została wydana w szczególnym momencie, gdy tysiące uchodźców z Ukrainy przekraczają naszą granicę w poszukiwaniu nadziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerażający upioryzm - w źródłach, w regionach i u Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 13:17
"Upiór. Historia naturalna" to antropologiczno-historyczne studium napisane przez Łukasza Kozaka, a występują w nim strzygonie i strzygi, wieszczy, Leśmian i Mickiewicz. Kasia Dydo sprawdza, co nowego mówi nam Kozak o upiorach. 
rozwiń zwiń