Studenci z Ukrainy - co z ich dalszą edukacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:15
Codziennie do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym także studenci. Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na ich przyjęcie.
Uczelnie w Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy.
Uczelnie w Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy.Foto: shutterstock/Matej Kastelic

Każdego dnia liczba przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, w tym studentów uciekających przed wojną, rośnie. Na mocy uchwalonej przez Sejm specustawy obywatele Ukrainy, jak i obywatele Polski, którzy tam studiowali, będą mieli możliwość kontynuacji studiów na terenie Polski. Zapytania i wnioski w tej sprawie już są kierowane do uczelni w całym kraju.


Potrzebne regulacje

- Aplikacje pochodzą głównie od studentek, ponieważ większość mężczyzn została na Ukrainie, gdzie walczą o wolność swojego kraju - mówi Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. - Zapytania kierują nie tylko Ukraińcy, ale także studenci innych narodowości, którzy uczyli się w Ukrainie. W tym momencie przygotowujemy wszystkie programy i przepisy wewnętrzne, żeby móc to uregulować w odpowiedni sposób.

Jak podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar, uczelnia pracuje nad opracowaniem systemu przyjmowania studentów na konkretne kierunki, sposobu uzupełniania różnic programowych, a także dostosowania, jeżeli chodzi o język wykładowy. W związku z tym uniwersytet poszukuje nauczycieli akademickich mówiących po ukraińsku. - Osoby, które były zatrudnione na uczelniach w Ukrainie, mogą także liczyć na zatrudnienie w Polsce. Informujemy o tym przy okazji niesienia pomocy szkołom wyższym na Ukrainie - tłumaczy Kamil Bonas. - Tutaj sprawa jest prostsza niż w przypadku studentów, bo w tym wypadku obowiązuje prawo pracy, którego kwestia jest już uregulowana.


Źr. Facebook/Uniwersytet Warszawski


Uczelnie medyczne i weryfikacja

Szkoły wyższe w Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy. Wnioskami zasypywane są szczególnie uczelnie medyczne, na których od lat kształci się wielu obcokrajowców. - Łączna liczba aplikacji, czyli osób, które zgłosiły się na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w WUM, wynosi ponad 5,5 tysiąca - mówi Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Aplikowali nie tylko obywatele Ukrainy, ale także obywatele polscy i studenci zagraniczni kierunków medycznych studiujący w Ukrainie.

Zobacz także:

W specustawie jest zapis dotyczący uznawania matury zdawanej na Ukrainie i zaliczania lat studiów, które odbyli studenci w swoim kraju. Jednak dzisiaj trudno o sprawdzenie czegokolwiek. - Niektóre osoby nie mają dokumentów i dyskutujemy, jak sprawdzić i zweryfikować wiedzę, jeżeli ktoś złoży deklarację, że studiował np. na IV roku medycyny w Kijowie, ale nie posiada żadnych dokumentów. Podobnych kwestii do uzgodnienia jest więcej - zaznacza rzecznik.


Posłuchaj
03:38 Czwórka/Pierwsze Słyszę - studenci Ukraina 17.03.2022.mp3 Jak uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.03.2022

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Wykorzystujemy technologię w służbie dobra"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:31
- Staramy się wykorzystywać technologię w służbie dobra i bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Siatkowski, szef fundacji Tech To The Rescue, która rozpoczęła inicjatywę "Tech For Ukraine". Projekt ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy przez programistów i firmy technologiczne z całej Polski i nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
rozwiń zwiń